Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivitelerden keyif alma durumlarının sağlıklı olma kültürüne etkisi
The impact of university students' enjoyment of physical activities on the culture of being healthy
  1. Tez No: 922354
  2. Yazar: FATİH UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SABAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivitelerden keyif alma durumlarının sağlık olma kültürüne etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kapsamında yer alan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Amasya Üniversitesinde eğitim gören öğrenciler oluşturmakta olup, örneklem grubu 705 üniversite öğrencisi kapsamındadır. Veri toplama aracı olarak Özkurt, Küçükibiş ve Eskiler (2022) tarafından Türkçeye uyarlanan Fiziksel Aktivitelerden Keyif Alma Ölçeği (FAKÖ); Uğraş, Özen, Aykora ve Yurdakul (2021) tarafından Türkçeye uyarlanan Sağlıklı Olma Kültürü (Healtism) Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda; erkek katılımcıların fiziksel aktivitelerden keyif alma toplam puanı ile sağlıklı olma kültürü ölçek toplam ve alt boyut toplam puanlarının kadın katılımcılardan; yüksek gelire sahip olan katılımcıların fiziksel aktivitelerden keyif alma toplam puanı ile sağlıklı olma kültürünün yargı alt boyut toplam puanının düşük gelirli katılımcılara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bunlara ilaveten, yaş arttıkça fiziksel aktivitelerden keyif alma toplam puanı ile sağlıklı olma kültürü toplam ve alt boyut toplam puanlarında bir artış olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tüm bunlara ek olarak 3. ve 4. sınıfta okuyan öğrencilerin fiziksel aktivitelerden keyif alma toplam puanı ile sağlıklı olma kültürünün yargı alt boyut toplam puanının, diğer katılımcılara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak araştırmada katılımcıların fiziksel aktivitelerden keyif alma toplam puanı ile sağlıklı olma kültürü ölçek toplam ve alt boyut toplam puanları arasında istatistiki olarak orta ve zayıf düzeyde pozitif anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Nitekim bu sonuç, fiziksel aktivitenin bireylerin yaşam kalitesi üzerindeki olumlu etkisini güçlendirmek için daha fazla teşvik edici tedbirler alınması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of university students' enjoyment of physical activities on the health culture. To achieve this, a relational survey model within the scope of the survey method was used. The population of the study consists of students studying at Amasya University during the 2024-2025 academic year, while the sample group includes 705 university students. As data collection tools, the Physical Activity Enjoyment Scale (PAES), adapted into Turkish by Özkurt, Küçükibiş, and Eskiler (2022), and the Healthism Scale, adapted into Turkish by Uğraş, Özen, Aykora, and Yurdakul (2021), were used. As a result of the analysis of the obtained data, it was determined that male participants had higher total scores for enjoyment of physical activities and the health culture scale (and its sub-dimensions) compared to female participants. It was also found that participants with higher incomes had higher total scores for enjoyment of physical activities and the judgment sub-dimension of the health culture scale compared to those with lower incomes. Additionally, it was concluded that as age increased, there was an increase in the total scores for enjoyment of physical activities and the total and sub-dimension scores of the health culture scale. Furthermore, it was found that students in the 3rd and 4th years had higher total scores for enjoyment of physical activities and the judgment sub-dimension of the health culture scale compared to other participants. As a result, the study found a statistically significant positive relationship at a medium and weak level between the total scores for enjoyment of physical activities and the total and sub-dimension scores of the health culture scale. Indeed, this result indicates that more encouraging measures need to be taken to enhance the positive impact of physical activity on individuals' quality of life.