Işıklı Gölü (Çivril/Denizli)'nde yayılış gösteren bazı balık türlerinin helmint faunası üzerine bir araştırma
An investigation on the helminth fauna of some fish species distributed in Işıklı lake (Çivril/Denizli)
  1. Tez No: 922380
  2. Yazar: GASIMPASHA RUSTAMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR DÜŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Nisan 2024 - Aralık 2024 tarihleri arasında Denizli ili Çivril ilçesi Işıklı Gölü'nden yakalanan, 90 adet turna (Esox lucius), 93 adet sazan (Cyprinus carpio), 127 adet kadife (Tinca tinca) balığı olmak üzere toplam 310 adet balık parazitolojik açıdan incelenmiştir. Esox lucius'da toplam 73, Cyprinus carpio'da toplam 354, Tinca tinca'da ise toplam 9737 parazit bireyi tespit edilmiştir. Bu çalışma sonucunda, incelenen 310 balıkta tespit edilen parazit türlerinin balık türlerine göre dağılımı şu şekilde olmuştur: Esox lucius'ta Nematoda grubundan Raphidascaris acus (ergin ve larva evresi) ve Crustacea grubundan Argulus foliaceus saptanmıştır. Cyprinus carpio'da Monogenea grubundan Dactylogyrus extensus, Diplozoon paradoxum, (ergin ve larva (diporpa) evresi) Nematoda grubundan Rhabdochona denudata ve Raphidascaris acus tespit edilmiştir. Tinca tinca'da Digenea grubundan Asymphylodora tincae, Cestoda grubundan Ligula intestinalis ve Nematoda grubundan Streptocara sp. bireyleri bulunmuştur. Elde edilen bulgulara göre Esox lucius için Raphidascaris acus, Cyprinus carpio için Rhabdochona denudata ve Tinca tinca için Asymphylodora tincae türleri bu balık türlerinde dominant parazitler olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada sazan balığında Diplozoon paradoxum larvasının (diporpa) ilk kez tespit edilmesi, yine kadife balığının Streptocara sp. türüne paratenik konak olarak tespiti Türkiye parazit faunası için önemli bir yeni kayıt niteliği taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Cyprinus carpio, Çivril, Esox lucius, helmint fauna, Işıklı Gölü, Tinca tinca
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 310 fish, including 90 pike (Esox lucius), 93 carp (Cyprinus carpio), and 127 tench (Tinca tinca) fish caught from Lake Işıklı, Çivril district of Denizli province between April 2024 and December 2024, were examined parasitologically. 73 parasite individuals were detected in Esox lucius, 354 in Cyprinus carpio, and 9737 in Tinca tinca. As a result of this study, the distribution of parasite species detected in the 310 fish examined according to fish species was as follows: Raphidascaris acus (adult and larval stage) from the Nematoda group, and Argulus foliaceus from the Crustacea group were detected in Esox lucius. In Cyprinus carpio, Dactylogyrus extensus, Diplozoon paradoxum (adult and larval (diporpa) stage) from the Monogenea group, Rhabdochona denudata and Raphidascaris acus from the Nematoda group were detected. In Tinca tinca, Asymphylodora tincae from the Digenea group, Ligula intestinalis from the Cestoda group, and Streptocara sp. from the Nematoda group were found. According to the findings, Raphidascaris acus for Esox lucius, Rhabdochona denudata for Cyprinus carpio, and Asymphylodora tincae for Tinca tinca were detected as the dominant parasites in these fish species. In this study, the first detection of Diplozoon paradoxum larva (diporpa) in carp and the detection of tench as a paratenic host for Streptocara sp. are important new records for the parasite fauna of Türkiye. KEYWORDS: Cyprinus carpio, Çivril, Esox lucius, helminth fauna, Işıklı Lake, Tinca tinca