3D metal yazıcı ile üretilebilen armatür tasarımı ve karakterizasyonu
Design and characterization of faucet producible with 3D metal printer
  1. Tez No: 922397
  2. Yazar: ÖZÜM KARABACAKLAR BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Armatürler, çeşitli alanlarda kullanıcının suya ulaşmasını sağlarken işlevselliğin yanında dekoratif görüntüleri ile mekanların dekoru olarak önemli bir rol oynamaktadır. Otel, kafe gibi konsept mekanlarda özgün ve estetik tasarımlara ilgi duyulmaktadır. Sıra dışı tasarımlar, geleneksel üretim yöntemleriyle armatür üretimini zorlu hale getirmektedir. Bu çalışmada eklemeli imalat ile üretim yöntemleri kullanılarak üretilen paslanmaz çelik malzemeli armatür tasarımı, üretim süreci ve karakterizasyonu ele alınmıştır. Paslanmaz çelik armatür gövdesi ile geleneksel yöntemlerle üretilen pirinç hammaddeli armatür gövdesinin akustik ölçümü değeri, debi değerleri ve diğer teknik özellikleri deneysel ve analitik olarak karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular, eklemeli imalatla üretilen armatürlerin, özellikle malzeme kalitesi, tasarım özgürlüğü ve fonksiyonel özellikleri açısından sunduğu avantajları/dezavantajları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The faucet, an indispensable household implement, plays a pivotal role in facilitating access to water in various settings. Beyond its functional purpose, it also serves as an integral component of interior design, particularly in concept spaces such as hotels and cafes, where aesthetic appeal is a priority.The advent of unconventional designs poses significant challenges to conventional production methodologies, particularly in the realm of stainless steel faucets. This study delves into the design, production process and characterisation of stainless steel faucets manufactured through additive manufacturing techniques. The acoustic measurement value, flow rate values and other technical properties of the stainless steel faucet body produced by conventional methods and the brass raw material faucet body were compared experimentally and analytically.The findings reveal the advantages/disadvantages of additive manufacturing faucets, especially in terms of material quality, design freedom and functional features.