Ortaokul öğrencilerinin araştırma ve sorgulamaya yönelik tutumları ile yaşam boyu öğrenme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between secondary school students' attitudes towards research and inquiry on their lifelong learning skills
- Tez No: 922424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Ankara ili Mamak ilçesinde ikisi imam hatip ortaokulu olmak üzere toplam dört farklı okulda öğrenim gören 410 ortaokul öğrencisidir. Araştırmada verilerin toplanabilmesi maksadıyla“Ortaokul Öğrencilerinin Araştırma ve Sorgulamaya Dönük Tutumları”ve“Ortaokul Öğrencilerinin Yaşam Boyu Öğrenme Becerileri”ölçekleri kullanılmıştır. Çalışma kapsamında öğrencilerin araştırma ve sorgulamaya yönelik tutumları ile yaşam boyu öğrenme becerileri yaş, cinsiyet ve sınıf değişkenleri bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
We conducted this study using the quantitative research method. The research employed the relational survey model. The sample of the research is 410 secondary school students studying in four different schools, two of which are imam hatip secondary schools, in the Mamak district of Ankara. In order to collect data for the study, the“Middle School Students' Attitudes Toward Research and Inquiry”and“Middle School Students' Lifelong Learning Skills”scales were used. Within the scope of the study, lifelong learning skills and attitudes toward research and inquiry were examined in the context of age, gender, and class variables.