Hastanemizdeki Bruselloz olgularının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of Brucellosis cases in our hospital
- Tez No: 922433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYGIN NAYMAN ALPAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2014-2023 yılları arasında bruselloz tanısı konulan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bruselloz tanısı, Standart Tüp Aglütinasyon Testi (SAT) titresi ≥1/160 olan hastalarda doğrulanmıştır. Yalnızca 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edilmiş. Demografik bilgiler, klinik bulgular, laboratuvar sonuçları ve tedavi süreçlerini içerecek şekilde analiz edilmiştir. Çalışmada incelenen 122 hastanın %64,75'i erkek, %35,25'i kadın olarak tespit edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 48,8 yıl saptanmıştır. Semptomların en sık görüldüğü aylar Mart (%15), Temmuz (%13) ve Ocak (%10) iken, Ekim (%3), Ağustos ve Aralık (%4) en seyrek görülen aylar olmuştur. En sık bildirilen semptomlar artralji (%51,64), halsizlik-yorgunluk (%50,00) ve ateş (%49,18) olarak kaydedilmiştir. Tutulum açısından değerlendirildiğinde, hastaların büyük bir kısmında herhangi bir tutulum olmadığı görülmüştür (%38,52). Periferik artrit (%18,02) ve hepatomegali (%16,39) en sık tutulumlar arasında yer almıştır. Laboratuvar sonuçlarında CRP yüksekliği (%85,25) ve ESR yüksekliği (%73,77) en yaygın bulgular arasında yer almıştır. Tedavi protokollerinde en sık doksisiklin/rifampisin kombinasyonu tercih edilmiştir. Bu çalışma, bruselloz tanısı alan hastaların klinik ve epidemiyolojik özelliklerini değerlendirmiştir. Çalışma bulguları, brusellozun tanı ve tedavi süreçlerinde erken müdahalenin önemini vurgulamakta ve özellikle risk altındaki popülasyonlar için farkındalık artırıcı çalışmaların gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to retrospectively evaluate patients diagnosed with brucellosis at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine between 2014 and 2023. The diagnosis of brucellosis was confirmed in patients with a Standard Tube Agglutination Test (SAT) titer ≥1/160. Only patients aged 18 years and older were included. Data analysis covered demographic characteristics, clinical findings, laboratory results, and treatment processes. Among the 122 patients included in the study, 64.75% were male, and 35.25% were female. The mean age of the patients was 48.8 years. The months in which symptoms were most frequently observed were March (15%), July (13%), and January (10%), whereas the least frequent months were October (3%), August, and December (4%). The most commonly reported symptoms were arthralgia (51,64%), fatigue (50,00%), and fever (49,18%). Regarding organ involvement, a significant proportion of patients (38,52%) had no organ involvement. However, peripheral arthritis (18,02%) and hepatomegaly (16,39%) were the most commonly observed conditions. Laboratory findings showed that elevated C-reactive protein (CRP) (85,25%) and increased erythrocyte sedimentation rate (ESR) (73,77%) were the most prevalent abnormalities. In terms of treatment protocols, the most commonly preferred regimen was the doxycycline/rifampin combination. This study evaluated the clinical and epidemiological characteristics of patients diagnosed with brucellosis. The findings highlight the importance of early intervention in the diagnosis and treatment of brucellosis and emphasize the need for awareness-raising efforts, particularly for at-risk populations.