Farklı oklüzal analiz yöntemlerinin çeşitli parametrelerinin hasta ve hekim açısından değerlendirilmesi: İki yönlü anket çalışması
Evaluation of various parameters of different occlusal analysis methods from patient and clinician perspective: Two-way survey study
  1. Tez No: 922432
  2. Yazar: AYNUR BEYZA ÇAVUŞCULU GÜDÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE ECE GEDUK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu in vivo çalışmanın amacı farklı oklüzal analiz tekniklerinin tedavi konforu ve tercih edilebilirlik açısından hastaların ve hekimlerin algılarına göre değerlendirilmesidir. Çalışmamızda geleneksel artikülasyon kağıdı (Bausch, Köln, Almanya), dijital oklüzal analiz cihazı (OccluSense, Bausch, Köln, Almanya) ve yazılım programı dahilindeki okluzyon modu ile oklüzal analiz yapan bir CAD-CAM sistemi olan CEREC AC Omnicam (Dentsplay Sirona, Almanya) kullanıldı. Çalışmamızın ilk aşaması olan hasta görüşlerini değerlendirme kısmı Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin gönüllülük esasına dayalı katılımı ile gerçekleştirildi. 50 kişilik hasta grubunun her birinden aynı uygulayıcı tarafından birer gün arayla üç farklı interoklüzal kayıt yöntemi ile oklüzal analiz kayıtları alındı. 3 yöntem de hasta tarafından deneyimlendikten sonra bir karşılaştırma anketi uygulandı. Araştırmanın ikinci aşamasında aynı oklüzal analiz yöntemleri 50 kişilik uygulayıcı grubu tarafından değerlendirildi. 50 kişilik uygulayıcı grubu tarafından üç farklı interoklüzal kayıt yöntemiyle oklüzal kayıtlar elde edildi. Ardından uygulayıcılar bu yöntemleri karşılaştıran bir değerlendirme anketini doldurdu. Anketlerden elde edilen veriler ANOVA, McNemar-Bowker testi ve post-hoc Tukey testi ile değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda hastalar tarafından en az rahatsızlık veren teknik artikülasyon kağıdı olarak belirlenmiştir. Ancak hastaların, bir kez daha oklüzal analiz yapılması durumunda tercih edecekleri ve yakınlarına önerecekleri yöntemlerin, özellikle CEREC AC Omnicam olmak üzere, dijital oklüzal analiz sistemleri olduğu belirlenmiştir. Benzer şekilde, hekimlerin de diğer meslektaşlarına önerecekleri ve tekrar tercih edecekleri sistemler arasında, yine özellikle CEREC AC Omnicam başta olmak üzere, dijital oklüzal analiz yöntemleri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vivo study was to evaluate different occlusal analysis techniques in terms of treatment comfort and preferability according to the perceptions of patients and physicians. In our study, a traditional articulation paper (Bausch, Cologne, Germany), a digital occlusal analysis device (OccluSense, Bausch, Cologne, Germany), and a CAD-CAM system, CEREC AC Omnicam (Dentsply Sirona, Germany), which performs occlusal analysis through the occlusion mode within its software program, were used. The first stage of our study, the evaluation of patient opinions, was carried out with the voluntary participation of the students of Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Dentistry. In a group of 50 patients, occlusal analyses were recorded by the same practitioner using three different interocclusal recording methods at one day intervals. After all 3 methods were experienced by the patient, a comparison questionnaire was applied. In the second phase of the study, the same occlusal analysis methods were evaluated by a group of 50 practitioners. The group of 50 practitioners obtained occlusal records with three different interocclusal recording methods. Practitioners then completed an evaluation questionnaire comparing these methods. The data obtained from the questionnaires were analysed by ANOVA, McNemar-Bowker test and post-hoc Tukey test. As a result of the study, articulation paper was found to be the least uncomfortable technique by the patients. However, digital occlusal analysis systems, especially CEREC AC Omnicam, were determined to be the methods that patients would prefer and would recommend to their relatives in case of occlusal analysis once again. Similarly, among the systems that physicians would recommend to their colleagues and would prefer again, digital occlusal analysis methods, especially CEREC AC Omnicam, were determined.