Sağlık yöneticilerinin çalışanları üzerinde bıraktıkları dönüşümcü ve etkileşimci liderlik algılarının, çalışanların iş tatmini üzerine etkisinin incelenmesi
What health managers leave on their employees transformational and transactional leadership perceptions of employees examining the effect on job satisfaction
  1. Tez No: 922434
  2. Yazar: SELMAN KIZIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, üçüncü basamak bir sağlık kurumunda liderlik yapanların, çalışanlar üzerinde bıraktıkları dönüşümcü ve etkileşimci liderlik algılarının, çalışanların iş tatmini üzerine etkisini ortaya koymaktır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışmanın verileri 399 sağlık çalışanından, Şubat- Kasım 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama formu üç bölümden oluşmaktadır. Sırasıyla katılımcıların sosyodemografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular, Çoklu Faktör Liderlik Ölçeği (MLQ) ve Minnesota İş Tatmini ölçekleri kullanılarak elde edilmiştir. Veri analizleri SPSS 26 programlarında yapılmıştır. Katılımcıların dönüşümcü liderlik algılarının genel iş tatminleri üzerinde anlamlı etkisi tespit edilmiştir (p=0,001). Etkileşimci liderlik algılarının ise, genel iş tatminleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür (p= 0,163). Katılımcıların yaşı ile dönüşümcü liderlik algıları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yaşları arttıkça dönüşümcü liderlik algılarınınsa azalacağı söylenebilir (p=0,037). Dönüşümcü liderlik algıları ile etkileşimci liderlik algıları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu aynı zamandan dönüşümcü liderlik algıları arttıkça etkileşimci liderlik algıları da artacağı öngörülmektedir (p=0,001). Ayrıca katılımcıların liderlik ve iş tatmin algılarının sosyodemografik özelliklere göre farklılıkları ele alındığında, dönüşümcü liderlik algısının katılımcıların meslekleri arasında, etkileşimci liderlik algılarının ise katılımcıların cinsiyet ve eğitim durumları arasında anlamlı bir farklılık olduğunu göstermektedir. Çalışma sonucunda sağlık çalışanlarının dönüşümcü liderlik algılarının iş tatminleri üzerinde pozitif yönde etkili olduğunu görülmektedir. Ayrıca Hemşirelerin dönüşümcü liderlik algılarının diğer sağlık profesyonellerine göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of transformational and transactional leadership perceptions of the leaders on employees' job satisfaction in a tertiary health care institution. The data of the descriptive and cross-sectional study were collected from 399 healthcare workers between February and November 2023. The data collection form consists of three parts. Questions to determine the sociodemographic characteristics of the participants, Multiple Factor Leadership Questionnaire (MLQ) and Minnesota Job Satisfaction scales were obtained respectively. Data analyses were performed using SPSS 26 software. Participants' perceptions of transformational leadership had a significant effect on their overall job satisfaction (p=0.001). Perceptions of interactionist leadership did not have a significant effect on overall job satisfaction (p= 0,163). A significant negative relationship was found between the age of the participants and their perceptions of transformational leadership. It can be said that as their age increases, their perceptions of transformational leadership will decrease (p=0,037). There is a significant positive relationship between transformational leadership perceptions and interactionist leadership perceptions, and it is predicted that as transformational leadership perceptions increase, interactionist leadership perceptions will increase (p=0,001). In addition, when the differences of the participants perceptions of leadership and job satisfaction according to sociodemographic characteristics are considered, it shows that there is a significant difference between the transformational leadership perceptions of the participants' professions and the interactionist leadership perceptions of the participants' gender and educational status. In conclusion, it is seen that transformational leadership perceptions of healthcare professionals have a positive effect on their job satisfaction. In addition, it was concluded that transformational leadership perceptions of nurses are higher than other health professionals.