Paketli kek ürünlerinde ileri glikasyon son ürünlerinin (age) öncüllerinin yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile belirlenmesi
Determination of the precursors of advanced glycation end products (ages) in packaged cake products by high-performance liquid chromatography
  1. Tez No: 922475
  2. Yazar: EDA BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JALE ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İleri glikasyon son ürünleri (AGE'ler) gıdaların işlenmesi sırasında Maillard reaksiyonu (MR), proteinlerin ve yağların oksidasyonu ile meydana gelen toksik bileşiklerdir. Glioksal (GO) ve metilglioksal (MGO) Maillard reaksiyonu ile kızartma, fırınlama, kavurma ve depolama basamaklarında oluşan reaktif ara ürünlerdir. AGE'lerin meydana gelmesi ve vücutta bulunmaları normal metabolizmanın bir parçasıdır. Buna rağmen AGE tüketimi aşırı miktarda olduğunda veya metabolizma sonucunda vücutta oluştuğunda bu bileşikler yok edilemez ve birikmeye başlar. AGE'ler yaşlanma sürecinde oluşabildiği gibi alzheimer, böbrek yetmezliği ve diyabet gibi kronik hastalıklarda da birikebilmektedir. Bu araştırmanın amacı, işlenmiş besinler içerisinde yer alan ve tüketim miktarı fazla olan paketli keklerdeki AGE miktarlarının belirlenmesi ve sonuçların karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada 19 farklı çeşit paketli kek örneği, 1 tane ev yapımı kek kullanılmıştır. Paketli kekler İstanbul'daki çeşitli marketlerden satın alınmıştır. Örneklerdeki MGO ve GO miktarları yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, incelenen örneklerin GO miktarları 0 – 28,54 µg/100 g aralığında bulunmuştur. En yüksek GO değeri frambuazlı kekte (28,54 µg/100 g) belirlenmiştir. Ancak, meyveli, çilekli, limonlu ve muzlu keklerde ve ev yapımı kekte GO tespit edilememiştir. Kek örneklerinin MGO miktarları ise 7,60 – 87,1 µg/100 g aralığında tespit edilmiştir. Örneklerdeki MGO miktarları karşılaştırıldığında ise bu değerin en yüksek havuçlu tarçınlı kekte (87,1 µg/100 g) olduğu görülmüştür. Ev yapımı kekte ise MGO tespit edilmemiştir. Kek örneklerinde MGO değerleri, GO değerlerinden çok daha yüksek bulunmuştur. İşlenmiş ürünlerdeki AGE miktarının fazla olmasının en önemli nedenleri yüksek ısıya maruz kalmaları ve gıda katkı maddelerinin eklenmesidir.
Özet (Çeviri)
Advanced glycation end products (AGEs) are toxic compounds produced by the Maillard reaction (MR), oxidation of proteins and fats during food processing. Glyoxal (GO) and methylglyoxal (MGO) are reactive intermediates formed by the Maillard reaction during frying, baking, roasting, and storage steps. The formation of advanced glycation end products and their presence in the body is part of normal metabolism. However, when consumption of AGE is excessive or occurs in the body due to metabolism, these compounds cannot be destroyed and begin to accumulate. AGEs can occur during the aging process and accumulate in chronic diseases such as Alzheimer's, kidney failure, and diabetes. This research aims to determine the amount of AGEs in the packaged cakes, which are included in processed foods and have high consumption, and to compare the results. In this study, 19 different packaged cake samples and 1 homemade cake were used. Packed cakes were purchased from various markets in Istanbul. The amounts of MGO and GO in the samples were determined by high-performance liquid chromatography (HPLC). According to the results obtained, GO amounts of the samples examined were found in the range of 0 – 28,54 µg/100 g. The highest GO value was determined in the raspberry cake (28.54 µg/100 g). However, no GO could be detected in fruit, strawberry, lemon, banana cakes, and homemade cake. MGO amounts of the cake samples were determined between 7.60 – 87.1 µg/100 g. When the amounts of MGO in the samples were compared, it was seen that this value was the highest in the carrot cake with cinnamon (87.1 µg/100 g). MGO was not detected in the homemade cake. MGO values were found much higher than GO values in cake samples. The most important reasons for the high amount of AGEs in processed products are exposure to high temperatures and food additives.