Reklam stratejisi belirlemek için bulanık çok kriterli karar verme ve oyun teorisi tabanlı bir model önerisi
A model proposal based on fuzzy multi-criteria decision making and game theory for determining advertising strategy
  1. Tez No: 970367
  2. Yazar: CEYDA AL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Rekabetin giderek arttığı pazarlarda reklam stratejilerinin önemi artmasına rağmen, müşteri ve işletme tercihlerini eş zamanlı dikkate alarak en etkili reklam stratejisinin seçimine yönelik çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışma, Türkiye'nin Trabzon ilinin merkez ilçesinde bulunan ve müşteri çekme potansiyeli yüksek bir telekomünikasyon mağazası için en etkili reklam stratejisinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada, Bulanık SWARA (Step-wise Weight Assessment Ratio Analysis), Bulanık ARAS (Additive Ratio Assessment) ve Bulanık COPRAS (Complex Proportional Assessment) yöntemlerinin entegre edildiği hibrit bir bulanık çok kriterli karar verme (ÇKKV) yaklaşımı benimsenmiştir. Alternatif reklam stratejileri mağaza ve müşteri perspektifinden ayrı ayrı değerlendirilmiş, bu değerlendirmelere dayanarak oyun teorisine dayalı getiri (pay-off) matrisleri oluşturulmuştur. Elde edilen veriler ışığında eşzamanlı oyun yapısı altında her iki taraf için optimum stratejiler belirlenmiş ve bir Nash dengesi tespit edilmiştir. Bu denge noktası, hem müşteri ilgisini hem de mağaza verimliliğini dengeleyen en uygun reklam stratejisini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, bulanık ÇKKV yöntemlerini oyun teorisiyle birleştirerek reklam stratejisi seçimine yenilikçi bir yaklaşım sunmakta ve ilgili literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite the increasing importance of advertising strategies in increasingly competitive markets, studies on selecting the most effective advertising strategy by simultaneously considering customer and business preferences are limited. This study aims to determine the most effective advertising strategy for a telecommunications store located in the central district of Trabzon, Turkey, with a high customer attraction potential. The research adopted a hybrid fuzzy multi-criteria decision-making (MCDM) approach integrating Fuzzy SWARA (Stepwise Weight Assessment Ratio Analysis), Fuzzy ARAS (Additive Ratio Assessment), and Fuzzy COPRAS (Complex Proportional Assessment) methods. Alternative advertising strategies were evaluated separately from the store and customer perspectives, and based on these evaluations, game-theoretic payoff matrices were constructed. Based on the obtained data, optimal strategies for both parties under a simultaneous game structure were determined, and a Nash equilibrium was determined. This balance point reveals the optimal advertising strategy that balances both customer interest and store efficiency. This study combines fuzzy MCDM methods with game theory to offer an innovative approach to advertising strategy selection and contributes to the relevant literature.