Spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin madde bağımlılığından korunma öz yeterlikleri ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self-efficacy for protection from substance abuse and depression levels among high school students who engage in sports and those who do not
  1. Tez No: 922508
  2. Yazar: BİLGEHAN ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsanların herhangi bir sorunla karşılaştıklarında nasıl düşündükleri, hissettikleri veya davrandıkları, çok yönlü kuramsal çalışmaların odak noktası olmuş ve bu süreçte kaygı seviyelerini azaltmak temel bir amaç haline gelmiştir. Gençlerde riskli sağlık davranışlarının yaygınlığına dair veriler incelendiğinde, son yıllarda uyuşturucu, uyarıcı madde ve alkol kullanımının çeşitli ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de artış gösterdiği ve giderek çözümü zorlaşan bir toplumsal sorun haline geldiği belirtilmektedir. Bağımlı olma sürecinde birçok etken rol oynamakla birlikte en çok neden olan olgunun depresyon olduğu söylenebilir. Bu kapsam da spor, hem depresyon hem de madde bağımlılığına yönelmeme konusunda oldukça önemli bir aktivite olduğu söylenebilir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin madde bağımlılığından korunma öz yeterlikleri ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Malatya ilindeki 36.144 lise öğrencisi oluştururken örneklemini ise 2023-2024 yılında öğrenim görmekte olan 320 lise öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplamak amacıyla katılımcılara 6 soruluk kişisel bilgi formu, ergenler için madde bağımlılığından korunma öz-yeterlik ölçeği ve beck depresyon ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ilk olarak normallik sınaması yapılmış ve verilerin normallik varsayımlarını sağladığı görülmüştür. Bu nedenle ikili değişkenlerin analizinde Bağımsız örneklem t-testi ikiden fazla olan değişkenler için ise Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA) kullanılmıştır. Ölçekler arasında ki ilişkinin tespit edilmesi amacı ile pearson kolerasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The way individuals think, feel, or behave when faced with any problem has been the focus of multifaceted theoretical studies, with the primary goal of reducing anxiety levels during this process. When examining data on the prevalence of risky health behaviors among adolescents, it is noted that the use of drugs, stimulants, and alcohol has been increasing in recent years, both in our country and in various other nations, becoming a growing societal issue that is increasingly challenging to address. While numerous factors play a role in the process of becoming addicted, depression is considered to be the most significant contributing factor. In this context, sports can be regarded as a highly important activity in preventing both depression and substance dependency. Accordingly, the purpose of this study is to examine the relationship between substance dependency prevention self-efficacy and depression levels among high school students who engage in sports and those who do not. The population of the study consisted of 36,144 high school students in Malatya, while the sample consisted of 320 high school students studying in 2023-2024. In order to collect data, a 6-question personal information form, the self-efficacy scale for protection from substance abuse for adolescents and the beck depression scale were used. The data obtained were analyzed with SPSS 26.0 package program. In the analysis of the data, normality test was performed first and it was seen that the data met the normality assumptions. For this reason, Independent sample t-test was used in the analysis of binary variables and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used for variables with more than two. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between the scales.