Hemşirelik öğrencilerinde premenstrual sendrom, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve sağlık okuryazarlığın incelenmesi
Investigation of premenstrual syndrome, healthy lifestyle behaviors and health literacy in nursing student
  1. Tez No: 922507
  2. Yazar: BUSE MİNE SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÜLEÇ ŞATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışma, hemşirelik öğrencilerinde premenstrual sendrom, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve sağlık okuryazarlığını belirlemek ve sağlık okuryazarlığının, sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının premenstrual sendrom üzerindeki etkisindeki aracılık rolünü incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki araştırma, Mart-Haziran 2024 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde öğrenim gören toplam 437 öğrenci ile yürütülmüştür. Veriler Birey Tanılama Formu, Sağlık Okuryazarlık Ölçeği, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II ve Premenstrual Sendrom Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Veriler normal dağılıma uygun olduğu için değişkenler arasındaki ilişki varyans analizi, bağımsız örneklem t testi, ki kare, pearson korelasyon testi ve mediatör analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya alınan öğrencilerin yaş ortalaması 21.54 olup, %51.5'inin annesi ilköğretim mezunudur. Öğrencilerin %79.6'sı sigara ve %72.5'i alkol kullanmadığını, %84.4'ü stresli bir yaşantısı olduğunu ve %78'i düzenli egzersiz yapmadığını ifade etmiştir. Öğrencilerin %82.2'sinde premenstrual sendrom saptanmıştır. Sağlık Okuryazarlık Ölçek toplam puan ortalaması 32.45 ±5.62, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışı II ölçek toplam puan ortalaması 128.67, ± 5.24 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine premenstrual syndrome, healthy lifestyle behaviors and health literacy in nursing students and to examine the mediating role of health literacy in the effect of healthy lifestyle behaviors on premenstrual syndrome. Materials and Methods: The descriptive study was conducted with a total of 437 students studying at Ege University and Hacettepe University Faculty of Nursing between March and June 2024. Data were obtained using the individual identification form, Health Literacy Scale, Healthy Lifestyle Behaviors Scale II and Premenstrual Syndrome Scale. Since the data were normally distributed, variance analysis, independent sample t test, chi-square, Pearson correlation test and mediator analysis were used in the data analysis. Results: The mean age of the students included in the study was 21.54, and 51.5% of their mothers were primary school graduates. 79.6% of the students stated that they did not smoke, 72.5% did not drink alcohol, 84.4% had a stressful life, and 78% did not exercise regularly. Premenstrual syndrome was detected in 82.2% of the students. The total mean score of the Health Literacy Scale was calculated as 32.45 ± 5.62, and the total mean score of the Healthy Lifestyle Behavior II scales was calculated as 128.67 ± 5.24.