1-6. sınıf öğrencilerinin akıcı yazma becerilerine yönelik bir norm geliştirme çalışması
A norm development study on fluent writing skills of grade 1-6th students
- Tez No: 922529
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BAŞTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırmada 1-6. sınıf öğrencilerinin akıcı yazma becerilerine ilişkin norm değerlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada 1-6. sınıf öğrencilerinin akıcı yazmaya yönelik norm değerlerinin belirlenebilmesi için bir yıl boyunca üç farklı mevsimde [sonbahar/güz (Ekim), kış (Ocak) ve ilkbahar (Mayıs)] hikâye başlatıcılarla metin oluşturma, dikte ve kopyalama yazma uygulamaları ile akıcı yazma becerileri boylamsal olarak araştırılmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden boylamsal model ile tasarlanmıştır. 2022-2023 öğretim yılında İstanbul İlinde alt, orta ve üst olmak üzere farklı sosyoekonomik düzeyde yer alan 5 farklı ilçede 2344'ü kız, 2656'sı erkek olmak üzere toplam 5000 1-6. sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilen araştırmada kaynaştırma ve farklı uyruklardan olan göçmen öğrenciler araştırmanın kapsamı dışında tutulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak hikâye başlatıcılarla akıcı yazma uygulamaları için her mevsim ve sınıf düzeyinde farklı olmak üzere araştırmacı tarafından oluşturulan ve uzman görüşleriyle son hali verilen hikaye başlatıcılar (story starters); dikte ve kopyalama ile akıcı yazma uygulamaları için her mevsim ve sınıf düzeyinde farklı olmak üzere Talim ve Terbiye Kurulu tarafından onaylanmış, geçmiş yıllara ait Türkçe ders kitaplarından alınan öyküleyici metinler; akıcı yazma sürecinde yapılan mekanik hata türlerinin tespit edilmesine yönelik ise araştırmacı tarafından oluşturulan ve uzman görüşleriyle son hali verilen Mekanik Yazma Başarısı Değerlendirme Rubriği kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde öğrencilerle gerçekleştirilen hikâye başlatıcı ile akıcı yazma uygulamaları 1 dakikalık düşünme-hayal etme ve 3 dakikalık yazma; dikte ile akıcı yazma uygulamaları 3 dakikalık yazma ve kopyalama ile akıcı yazma uygulamaları 3 dakikalık yazma süresi çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde her öğrencinin farklı mevsimlerde farklı akıcı yazma uygulama türünde yazmış oldukları toplam sözcük ve doğru sözcük sayıları hesaplanmıştır. Doğru sözcük sayıları hesaplanırken toplam yazılan sözcük sayısından doğru yazılan sözcük sayısı çıkarılmıştır. Yazım yanlışları Türk Dil Kurumu yazım kılavuzuna göre belirlenmiştir. Öğrencilerin mekanik bakımdan hata türleri ise hikâye başlatıcılarla gerçekleştirilen akıcı yazma uygulama türünde belirlenmiştir. Veri analizinde birbirinden farklı yüzdelik dilimlerde yer alan öğrencilerin farklı yazma uygulamalarında akıcı yazma becerilerine yönelik norm değerlerin belirlenebilmesi ve öğrencilerin akıcı yazma becerilerinin sınıf düzeyi, cinsiyet ve sosyoekonomik düzey bakımından incelenebilmesi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin her sınıf düzeyinde, farklı mevsimlerde ve farklı yazma uygulama türlerindeki akıcı yazma norm değerleri çeşitli yüzdelik dilimler [10., 25., 50. 75. ve 90.] bakımından oluşturulmuştur. Ayrıca aynı sınıf düzeyinde 50. yüzdelik dilimde bulunan öğrencilerin akıcı yazma norm değerleri uygulama türlerine (hikâye başlatıcı, dikte, kopyalama) göre karşılaştırılmıştır. Bununla beraber öğrencilerin akıcı yazma becerilerinin sınıf düzeyi, cinsiyet ve sosyoekonomik düzey değişkenleri bakımından anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Öğrencilerin hikâye başlatıcılarla akıcı yazma esnasında farklı sınıf düzeylerinde birbirinden farklı mekanik yazma hataları yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the norm values of 1st-6th grade students' fluent writing skills. In the study, in order to determine the norm values of 1st-6th grade students' fluent writing skills, fluent writing skills of 1st-6th grade students were investigated longitudinally in three different seasons [fall (October), winter (January), and spring (May)] for one year through text generation with story starters, dictation and copy writing practices. The study was designed with a longitudinal model from quantitative research methods. In the study, which was carried out with a total of 5000 1st-6th grade students, 2344 girls and 2656 boys, in 5 different districts located at different socioeconomic levels, including lower, middle and upper socioeconomic levels in Istanbul Province in the 2022-2023 academic year, inclusion and immigrant students of different nationalities were excluded from the scope of the study. In the study, story starters, which were created by the researcher and finalized with expert opinions, were used as data collection tools for fluent writing practices with story starters, different for each season and grade level; narrative texts taken from Turkish textbooks of previous years approved by the Board of Education for fluent writing practices with dictation and copying, different for each season and grade level; and the Mechanical Writing Success Evaluation Rubric, which was created by the researcher and finalized with expert opinions, was used to identify the types of mechanical errors made in the fluent writing process. During the data collection process, fluent writing practices with story starters were carried out within the framework of 1 minute of thinking-imagining and 3 minutes of writing; fluent writing practices with dictation were carried out within the framework of 3 minutes of writing; and fluent writing practices with copying were carried out within the framework of 3 minutes of writing. In the analysis of the data, the total number of words and correct words written by each student in different types of fluent writing practice in different seasons were calculated. When calculating the number of correct words, the number of correctly written words was subtracted from the total number of written words. Spelling errors were determined according to the Turkish Language Association spelling guide. The mechanical error types of the students were determined in the type of fluent writing practice carried out with story starters. In the data analysis, SPSS 25.0 package program was used to determine the norm values for the fluent writing skills of students in different percentiles in different writing practices and to examine the students' fluent writing skills in terms of grade level, gender and socioeconomic level. As a result of the research, fluent writing norm values of students at each grade level, in different seasons and in different writing practice types were formed in terms of various percentiles [10th, 25th, 50th, 75th and 90th]. In addition, the fluent writing norm values of the students in the 50th percentile at the same grade level were compared according to the practice types (story starter, dictation, copying). In addition, it was seen that students' fluent writing skills differed significantly in terms of grade level, gender and socioeconomic level variables. It was determined that students made different mechanical writing errors at different grade levels during fluent writing with story starters.