Ahşap ve strafor kovanlardaki Kafkas (Apis mellifera caucasica) ve Karniyol (Apis mellifera carnica) bal arısı kolonilerinin Malatya koşullarındaki bazı fizyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Some physiological characteristics of Caucasian (Apis mellifera caucasica) and Carniolan (Apis mellifera carnica) honeybee colonies in wooden and styrofoam hives in Malatya conditions
- Tez No: 922575
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, farklı tip materyallerden (strafor ve ahşap) imal edilmiş Langstroth tipi kovanlarda barındırılan Kafkas ve Karniyol bal arılarının bazı fizyolojik özellikleri araştırılmıştır. Kafkas x Strafor (KfSt), Kafkas x Ahşap (KfAh), Karniyol x Strafor (KrSt) ve Karniyol x Ahşap (KrAh) gruplarında ortalama arılı çerçeve sayıları sırasıyla 8.3±0.48, 8.4±0.49, 8.4±0.49 ve 9.0±1.15 adet/koloni ve ortalama kuluçka alanları ise aynı sırayla 2531.86±930.15, 1996.88±978.03, 2898.26±843.15 ve 3229.81±943.46 cm2/koloni olmuştur. Bir dakikada uçuşa çıkan ortalama arı sayıları sırasıyla uçuş etkinliği en düşük 1. haftada ortalama 18.43±1.79 adet/koloni ile KrAh grubunda olurken, en yüksek 5. haftada 64±1.28 adet/koloni ile yine KrAh grubunda tespit edilmiştir. Grupların ortalama bal verimleri yine aynı sırasıyla 4.92±0.84, 4±0.78, 4.82±0.53 ve 4.88±0.7 kg/koloni olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Bal arısı, Apis mellifera, Kovan Tipi, Ahşap Kovan, Strafor Kovan, Fizyolojik Özellikler, Malatya
Özet (Çeviri)
In this study, some physiological characteristics of Caucasian and Carniolan honey bees kept in Langstroth type hives manufactured from different types of materials (styrofoam and wood) were investigated. The average number of frames with bees in Caucasian x Styrofoam (KfSt), Caucasian x Wood (KfAh), Carniolan x Styrofoam (KrSt) and Carniolan x Wood (KrAh) groups were 8.3±0.48, 8.4±0.49, 8.4±0.49 and 9.0±1.15 pieces/colony and the average brood areas were 2531.86±930.15, 1996.88±978.03, 2898.26±843.15 and 3219.91±943.46 cm2/colony, respectively. The average number of bees taking off in one minute was lowest in the KrAh group with an average of 18.43±1.79 units/colony in the 1st week, while the highest was again in the KrAh group with 64±1.28 units/colony in the 5th week. The average honey yields were found to be 4.92±0.84, 4±0.78, 4.82±0.53 and 4.88±0.7 kg/colony, respectively. KEYWORDS: Honeybee, Apis mellifera, Hive type, Wooden Hive, Styrofoam Hive, Physiological Characteristics, Malatya