Neşet Ertaş türkülerinde metafor
Metaphor in Neşet Ertaş's folk songs
- Tez No: 922582
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÖZHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Metafor, birçok disiplini ilgilendiren bir kullanım genişliğine sahip bir alan olarak dil araştırmalarına da katkı sağlamaktadır. Dilin gelişimine, düşünceyle olan bağına açıklık getirmek için bu çalışmada sözleri Neşet Ertaş'a ait olan türküler metafor kavram alanıyla incelenmiş ve metaforun sanatsal kaygıyla oluşan bir söz sanatı olmadığı, düşüncenin dile olağan bir yansıması olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. İnsanların düşünce dünyasını etkileyen ve sürekli bir değişime yol açan kültürel kodlar eşliğinde Ertaş'ın türküleri incelenmiş, ortaya çıkan metaforlar sekiz ana başlık ve bunlara bağlı altmış beş alt başlık şeklinde düzenlenmiştir. Metaforlar günlük dilin yansıması olan deyimlerle de desteklenerek açıklanmış ve bazı metaforlar klasik şiir anlayışıyla karşılaştırılarak aradaki farklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Kavramların sözlük anlamlarıyla birlikte mitolojik yansımaları da incelemeye dâhil edilmiştir. Böylelikle metaforların oluşum yönüyle hangi süreçlerden geçtiği ve ozanın zihinsel yapılandırmasında nasıl şekillendiği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metaphor, a field with a breadth of usage that concerns many disciplines, also contributes to language research. In this study, words which is belongs to Neşet Ertaş's folk songs were examined within the domain of the metaphor concept to shed light on the development of language and its connection with thought. It was attempted to explain that metaphor is not merely a literary art born out of artistic concern, but rather a natural reflection of thought in language. Ertaş's folk songs were examined alongside cultural codes that influence people's mental worlds and lead to continuous change. The resulting metaphors were categorized into eight main headings and sixty-five subheadings. Metaphors were explained with the support of idioms, which are reflections of everyday language, and some metaphors were compared with classical poetry to elucidate differences. Alongside the dictionary meanings of the concepts, their mythological reflections were also included in the examination. Thus, an attempt was made to reveal the processes through which metaphors are formed and how they shape the mental structure of the poet.