Vergi aflarının vergi uyumuna etkisi: Bilecik ili örneği
The effect of tax amnesties on tax compliance: Bilecik province example
- Tez No: 922594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM EKERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Vergi, devletlerin en önemli gelir kaynaklarından birisini oluşturmaktadır. En önemli gelir kaynağı olması gerekçesiyle verginin toplanabilmesinde mükelleflerin vergiye uyum sağlamaları büyük önem arz etmektedir. Devletin tarihsel süreç içerisinde sık sık başvurduğu vergi afları da vergi uyumunu doğal olarak etkilemektedir. Çalışmanın konusunu geçmişten günümüze çıkarılan vergi aflarının vergi uyumuna ne yönde etki ettiğinin Bilecik ilinde tespit edilmesi oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında, Bilecik ilindeki Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler, vergi idaresi çalışanları ve vergi mükellefleriyle mülakat yapılmıştır. Literatür incelendiğinde, vergi aflarının vergi uyumuna etkisi kapsamında birçok çalışma bulunmakla beraber Bilecik ili kapsamında yapılan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmaya, Bilecik ilinde bulunan vergi idaresi çalışanları, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve mükellefler dahil edilerek mükelleflerin vergi aflarına karşı uyumlarının ne yönde etkilendiği tespit edilmiştir. Vergi uyumunun artırılması vergi gelirlerinin de artması sonucunu doğuracağı için çalışmamız önem arz etmektedir. Bu çalışma, Bilecik ilindeki mükelleflerin vergi afları sonrasında vergiye karşı uyum davranışlarının ne yönde şekillendiğine ilişkin bir kaynak oluşturulacaktır. Çalışmamızın literatüre katkısı bu yönde olmakla birlikte, literatürde vergi aflarının vergi uyumuna etkisi hususunda vergi idaresi çalışanları, serbest muhasebeci mali müşavirler ve vergi mükellefleriyle yapılan mülakat neticesinde sonuçlarını karşılaştıran bir çalışmaya da rastlanmaması çalışmamızın özgün yanlarından birisini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Taxation constitutes one of the most significant sources of revenue for governments. Given its critical role as a primary income source, taxpayer compliance with tax obligations is of great importance. Tax amnesties, frequently employed by governments throughout history, naturally influence tax compliance. The subject of this study is to determine how tax amnesties from past to present have impacted tax compliance in the province of Bilecik. Within the scope of the study, interviews were conducted with Certified Public Accountants, tax administration employees, and taxpayers in Bilecik. A review of the literature reveals that while there are many studies on the effects of tax amnesties on tax compliance, no studies have been conducted specifically in the context of Bilecik. By including tax administration employees, Certified Public Accountants, and taxpayers in Bilecik, this study identifies how tax amnesties have influenced taxpayer compliance. Enhancing tax compliance is important because it leads to an increase in tax revenues, underscoring the significance of this research. This study will serve as a resource on how taxpayers in Bilecik adapt their compliance behavior toward taxes following tax amnesties. While contributing to the literature in this regard, the study is also unique in that it compares the results of interviews with tax administration employees, Certified Public Accountants, and taxpayers concerning the effects of tax amnesties on tax compliance a perspective not commonly found in existing research.