NiS dekore edilmiş In2O3 /ERGO fotoelektrotların elektrokimyasal sentezi, karakterizasyonu ve enerji uygulamaları
Electrochemical synthesis, characterization and energy applications of NiS decorated In2O3 /ERGO photoelectrodes
  1. Tez No: 922608
  2. Yazar: MERTCAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZTÜRK DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Gerçekleştirilen tez çalışmasında tek-kapta ve tek-potansiyelde elektrokimyasal sentez yöntemi kullanılarak indiyum kalay oksit (ITO) elektrot yüzeyinde indiyum oksit/elektrokimyasal indirgenmiş grafen oksit (In2O3/ERGO) nanokompozitlerinin üretilmesi amaçlanmıştır. Sonrasında, sentezlenen In2O3/ERGO nanokompozitlerinin yüzeylerinin yine elektrokimyasal teknik kullanılarak NiS nanoparçacıkları ile dekore edilmesi hedeflenmiştir. Hazırlanan NiS@In2O3/ERGO elektrotların fotoelektrot olarak kullanımı da araştırılmıştır. Yöntem: In2O3/ERGO nanokompozitlerinin elektrokimyasal teknik kullanılarak hazırlanmasında InCl3 ve grafen oksit (GO) içeren elektrolit ortamı kullanılmıştır. Elektrokimyasal deneylerde çalışma elektrodu olarak ITO elektrot seçilmiştir. -1,3 V sabit potansiyel uygulanarak hazırlanan nanokompozitlerin oksit formuna tamamen dönüşebilmesi amacıyla 500 0C'de ısıl işlem uygulanmıştır. In2O3/ERGO nanokompozitlerinin yüzeyinin NiS ile dekore edilmesi için dönüşümlü voltametri (CV) tekniği kullanılmıştır. Hazırlanan NiS@In2O3/ERGO elektrotların yapısal karakterizasyonu Raman spektroskopisi, X-ışını fotoelektron spektroskopisi ve enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi teknikleri kullanılarak incelendi. Morfolojik karakterizasyonu ise taramalı elektron mikroskopisi ile gerçekleştirildi. Fotoelektrot olarak kullanımı ise fotoakım ölçümlerine göre değerlendirilmiştir. Bulgular: Hazırlanan NiS@In2O3/ERGO fotoelektrodunun fotoakım yoğunluğu pH'sı 7 olan 0,1 M fosfat tamponu içerisinde 0,2 mA cm-2 olarak ölçüldü. Bu fotoakım yoğunluğu NiS dekore edilmemiş elektrodun yaklaşık 1,5 katı değerdedir. Sonuçlar: NiS@In2O3/ERGO elektrodu yüksek fotoakım yoğunluğu sergilemiştir. Bu durum üretilen modifiye yüzeylerin güneş pilleri uygulamaları için elektrot materyali olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the thesis study, it was aimed to produce indium oxide/electrochemically reduced graphene oxide (In2O3/ERGO) nanocomposites on the surface of an indium tin oxide (ITO) electrode using a one-pot and single-potential electrochemical synthesis method. Afterwards, it was aimed to decorate the surfaces of the synthesized In2O3/ERGO nanocomposites with NiS nanoparticles using an electrochemical technique. The use of the prepared NiS@In2O3/ERGO electrodes as photoelectrodes was also investigated. Method: In the preparation of In2O3/ERGO nanocomposites using the electrochemical technique, an electrolyte medium containing InCl3 and graphene oxide (GO) was used. The ITO electrode was selected as the working electrode for electrochemical experiments. Heat treatment was applied at 500 0C to completely transform the prepared nanocomposites into oxide form by applying a constant potential of -1.3 V. Cyclic voltammetry (CV) technique was used to decorate the surface of In2O3/ERGO nanocomposites with NiS. The structural characterization of the prepared NiS@In2O3/ERGO electrodes was investigated using Raman spectroscopy, X-ray photoelectron spectroscopy, and energy-dispersive X-ray spectroscopy techniques. Morphological characterization was carried out by scanning electron microscopy. Its use as a photoelectrode was evaluated according to photocurrent measurements. Findings: The prepared NiS@In2O3/ERGO photoelectrode's photocurrent density was measured as 0.2 mA cm-2 in 0.1 M phosphate buffer solution, approximately 1.5 times that of the undecorated NiS electrode. Conclusions: The NiS@In2O3/ERGO electrode exhibited high photocurrent density, which indicates that the modified surfaces produced can be used as electrode materials for solar cell applications.