Osteoartritte kondrosit dejenerasyonuna neden olan ölüm yolaklarında taurinin etkisi
The effect of taurine on death pathways causing chondrocyte degeneration in osteoarthritis
  1. Tez No: 922610
  2. Yazar: BAHTİYAR HABERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE VERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Osteoartrit (OA), dünya genelinde 250 milyondan fazla insanı etkileyen ve özellikle yaşlı nüfusta sık görülen kronik, ilerleyici bir eklem hastalığıdır. OA, önemli ölçüde morbidite ve yaşam kalitesinde düşüşe yol açması nedeniyle, gelişmiş ülkelerde gayri safi milli hasılanın %2'sini aşan sağlık harcamalarına neden olmaktadır. Bu nedenle, OA tedavisine yönelik yeni ve etkili yaklaşımlar üzerine çalışmalar büyük ilgi görmektedir. Güncel araştırmalar, OA patogenezinde eklem kıkırdağının dejenerasyonu ve kronik inflamasyonun ana faktörler olduğunu göstermektedir. Eklem kıkırdağı, hücre dışı matriks (ECM) ve kondrositlerden (kıkırdak hücreleri) oluşur. Eklem kıkırdağındaki tek hücre tipi olan kondrositler, sağlıklı kıkırdak yapısının ve eklem hareketliliğinin korunmasından sorumlu oldukları için OA tedavisinde hedef hücreler olarak kabul edilir. Hücre ölümü, morfolojik temelde üç ana tipe ayrılır: apoptoz, otofajik hücre ölümü ve nekroz/nekroptoz. Bu üç hücre ölümü yolu arasındaki etkileşimin net olarak anlaşılması, OA tedavisinde önemli bir adım olabilir. Taurin, özellikle uyarılabilir dokulardaki hücrelerde yüksek konsantrasyonlarda bulunan yarı esansiyel bir β-amino asittir. Memelilerde birçok fizyolojik işlevi olan taurin, araştırmacılar için en dikkat çekici özelliği hücre koruyucu (sitoprotektif) etkileridir. Bununla birlikte, taurinin OA üzerindeki etkileri konusunda sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, taurinin OA patogenezi üzerindeki etkisini ve bunun otofaji/ apoptoz/nekroptoz ile ilişkisini göstermektir. Kelgren-Lawrence Sınıflandırmasına göre evre 3 OA tanısı alan ve total diz replasman cerrahisi yapılan hastalardan cerrahi sırasında alınan sağlıklı ve osteoartritik kondrositler kültüre edilmiş; daha sonra taurin, apoptoz inhibitörü Z-vAD, nekropitoz inhibitörü necrostatin-1 (Nec-1) kullanılarak oluşturulan deney gruplarında uygun doz ve süreler belirlenmiştir. Otofaji belirteci Beclin1 ve p62 (SQSTM1, Sequestosome-1), nekroptoz belirteci Receptor-interacting serine/threonine-protein kinase 3 (RIP3), apoptoz belirteci Bcl-2-associated X protein (Bax) ve B-cell leukemia/lymphoma 2 protein (Bcl-2) ve kondrosit yapısal geni aggrecanın ifadelenmelerini saptamak amacı ile ters transkripsiyonlu kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-qPCR); kondrosit belirteci kolajen 2, otofaji belirteçleri light chain 3 I/II (LC3I/II), p62 ve Bcl-2 interacting protein 1 (Beclin 1) ile apoptoz belirteçleri olan Kaspaz 3 ve Poly [ADP-ribose] polymerase 1 (Parp1) ifadelenmesi Western Blot yöntemi ile analiz edilmiştir. Taurin Nec-1 ile kombinasyon halinde uygulandığında hücre canlılığını arttırıcı etkiler göstermiştir. RT-qPCR analizleri, bu grubun daha yüksek aggrekan düzeylerine sahip olduğunu göstermektedir. Kollajen 2 ölçümleri incelendiğinde, yine bu grupta en yüksek seviyede olduğu görülmektedir. Bu durum, nekroptoz inhibisyonunun kıkırdak metabolizması üzerindeki potansiyel koruyucu etkilerini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, taurin ve Nec-1 kombinasyonunun OA tedavisinde umut verici bir yaklaşım olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) is a chronic, progressive joint disease that affects over 250 million people worldwide and is particularly prevalent among the elderly population. Due to its significant contribution to morbidity and reduced quality of life, OA leads to healthcare expenditures exceeding 2% of the gross national product in developed countries. Consequently, research into new and effective approaches for OA treatment has garnered considerable interest. Recent studies indicate that the degeneration of joint cartilage and chronic inflammation are key factors in OA pathogenesis. Joint cartilage is composed of the extracellular matrix (ECM) and chondrocytes. Chondrocytes, the only cell type in joint cartilage, are considered target cells in OA treatment because they are responsible for maintaining healthy cartilage structure and joint mobility. Cell death is morphologically categorized into three main types: apoptosis, autophagic cell death, and necrosis/necroptosis. A clear understanding of the interplay between these three cell death pathways could be a significant step in OA treatment. Taurine, a semi-essential β-amino acid, is found in high concentrations in excitable tissues and has various physiological functions in mammals. Its most notable feature, which has attracted researchers' attention, is its cytoprotective effects. However, there are limited studies on the effects of taurine on OA. The aim of this study is to demonstrate the effects of taurine on OA pathogenesis and its relationship with autophagy/apoptosis/necroptosis. Healthy and osteoarthritic chondrocytes were cultured from patients diagnosed with stage 3 OA according to the Kellgren-Lawrence Classification and who underwent total knee replacement surgery. Experimental groups were established using taurine, the apoptosis inhibitor Z-vAD, and the necroptosis inhibitor necrostatin-1 (Nec-1), with appropriate doses and durations determined. Reverse transcription quantitative real-time PCR (RT-qPCR) was used to detect the expression of autophagy markers Bcl-2 interacting protein 1 (Beclin 1) and p62 (SQSTM1, Sequestosome-1), necroptosis marker Receptor-interacting serine/threonine-protein kinase 3 (RIP3), apoptosis markers Bcl-2-associated X protein (Bax) and B-cell leukemia/lymphoma 2 protein (Bcl-2), and the chondrocyte structural gene aggrecan. Western blot analysis was performed to assess the expression of chondrocyte marker Collagen 2, autophagy markers Light chain 3 I/II (LC3I/II), p62, and Bcl-2 interacting protein 1 (Beclin 1), as well as apoptosis markers Caspase 3 and Poly [ADP-ribose] polymerase 1 (Parp1). When taurine was combined with necrostatin-1, it showed cell viability-enhancing effects. RT-qPCR analyses revealed that this group had higher levels of aggrecan. Collagen 2 measurements also indicated the highest levels in this group. These findings suggest that necroptosis inhibition may have potential protective effects on cartilage metabolism. Overall, these results suggest that the combination of taurine and necrostatin-1 could be a promising approach in OA treatment.