الرسائل الشعرية في شبه القارة الهندية ـ جمعاً ودراسة(منذ الفتح الإسلامي إلى نهاية الاحتلال البريطاني)
Er-resâilu'ş-şiriyye fî şibhi'l - kârreti'l hindiyye - cemʻan ve diraseten
- Tez No: 922611
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEVAT ERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 476
Özet
Arap şiiri Hindistan altkıtasında Arap şairlerinin fetihlerle birlikte bu bölgeye gelmesiyle başlamış ve köklerini burada güçlendirmiştir. Bu şairler, Arap dilini ve İslam'ı yaymakla kalmamış, aynı zamanda savaşlara katılmış ve müslüman liderlere eşlik etmiştir. Bu şairler, bu olayları şiirle aktarmış, düşmanlarla yaşanan savaşları ve önemli olayları şiirlerinde işlemiş ve bu şiirler ülkede ve ötesinde yayılmıştır. İkinci Hicri yüzyılda, bölgenin halkı, Arap şiirinin meyvelerini dillendirmeye başlamış; şairler beyitler ve kasideler yazmış, bilimsel çalışmalar yapmış ve Arap-İslam sanatlarını öğrenip geliştirmiştir. Bu durum, Arap dilinin ve edebiyatının yayılması, bilim adamlarının bilgiye olan ilgisi ve dini okulların kurulmasıyla mümkün olmuştur. Dördüncü Hicri yüzyılda, edebiyatçılar manzum şiirlerle ilgilenmeye başlamış, sultanların Arap şiirine olan ilgisi ve şairlere verdikleri değer sayesinde Arap şiirinin bu dönemdeki önemi artmıştır. Bu dönemde, özellikle dini okullarda ve cami köşelerinde yetişen bir grup şair, ilim öğrenmeye ve eserler yazmaya odaklanmış, şiirli mektuplar ve divanlar yazmışlardır. Bu şiirler, Arap şiirinin başlıca konuları olan övgü, yas, aşk ve dünyadan el çekme gibi temaları ele alarak, eski Arap şairlerinden esinlenmiş ve onlara benzer biçimde yazılmıştır. Şairler, Arap edebiyatına katkıda bulunarak, bu edebiyatın değerli bir parçası olmuş ve bu şiirlerin, Arap şiirinin önemli vezinleri ve kafiyeleriyle şekillenen yapıları sayesinde edebiyatı derinleştirmişlerdir. Edebiyat düşünce tarihinde bu şiir risalelerinin, edebi açıdan önemli bir yeri vardır. Bu tür, zamanla gelişmiş ve kapsamı genişlemiştir. Şairler, şiirli mektuplarda farklı amaçlarla şiirler yazmış ve bu şekilde Arap edebiyatına büyük katkı sağlamışlardır. Bu mektuplar, tarihsel kaynaklar ve edebi eserler arasında önemli bir yer edinmiş ve Arap dilindeki kütüphanelerde özel bir yere sahip olmuştur. Şiirli mektupların bu edebi prestiji, şiirli mektupların genişlemesine ve yayılmasına katkıda bulunan bir dizi faktörden kaynaklanmaktadır. En önemli etken, şairler arasındaki güçlü dostluklar ve kardeşlik ilişkileri, ayrıca edebiyat ve dildeki gelişimlerin etkisiyle büyüyen bilimsel ve edebi canlanmadır. Ayrıca, şairlerin memleketlerinden uzak olmaları ve bu uzaklıkla gelen özlem, şiirli mektupların duygusal derinliğini etkilemiş ve bu duygusal etkiyi şiirlerde daha belirgin hale getirmiştir. Siyasi belirsizlikler, İslam devleti ile Hindistan altkıtasını işgal etmeye çalışan yabancı güçler arasındaki gerilimler de bu edebi türün gelişiminde etkili olmuştur. Bu türün kendine has edebi özellikleri de bulunmaktadır. Şiir risalelerinde kullanılan dil, anlamlar ve üslup çeşitli biçimlerde karşımıza çıkmaktadır. Giriş ve sonuç kısımlarında farklı yapılar ve temalar mevcuttur. Bu yapılar, eski şiirsel geleneklerden farklı olarak daha özgür bir biçimde şekillenmiş ve sanatsal açılımlar sağlamıştır. Şiirli mektuplarda kullanılan kelimeler de iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi, anlaşılması kolay ve akıcı kelimelerle yazılmış, anlamları açık ve güzel bir dille ifade edilmiştir; bu dil, Kuran'ın zarif üslubundan etkilenmiştir. İkinci tür ise, daha karmaşık ve anlaşılması zor kelimeler içerir; anlamları genellikle daha derin ve bu kelimeleri anlamak için Arapça sözlüklere başvurulması gerekebilir. Şiir risalelerinin anlamları da belirgin ve anlaşılırdır. Cümle yapıları genellikle açık olup, gerçeklerle uyumludur ve şairler genellikle açık anlamlar taşır. Kuran ve hadislerden alınan anlamlar da mektupların içeriğini şekillendirmiştir. Bu nedenle, şairlerin şiirlerinde anlam karmaşıklığı nadiren görülür. Şiirli mektuplarda kullanılan üslup da farklılık gösterir; bazı şairler, ifadelerinde ve yapılarında çok başarılı olup, istenilen amaçları açıkça ifade ederken, diğerleri daha zorlayıcı ve süslü bir dil kullanmış, şiirsel duygulardan ve içtenlikten yoksun kalmıştır. Bu zayıflık, edebi üretkenlikte bir gerilemeyi beraberinde getirmiştir. Şiir risalelerinde kullanılan hayal gücü ve görsellik de önemli bir yer tutar. Şairler, farklı biçimlerde hayal gücünü kullanarak şiirlerini oluşturmuşlardır. Şairlerin bazıları, çevrelerinden etkilendikleri hayal gücüyle oldukça başarılı bir şekilde şiirli mektuplar yazmış, kültürel ve edebi ortamı simgeleyen görüntülerle şiirlerini daha anlamlı hale getirmişlerdir. Bu mektuplar, genellikle sembolik veya mecazi biçimde hayal edilen sahnelerle, okuyucunun duygularını etkileyen imgeler kullanarak yazılmıştır. Ayrıca, şiirli mektuplarda kullanılan retorik araçlar, özellikle mecazlar, benzetmeler ve süslü dil, bu edebi türün en yaygın kullanılan ve en çok tercih edilen sanatsal tekniklerindendir.
Özet (Çeviri)
Arabic poetry began in the Indian subcontinent, and its roots were firmly established with the arrival of Arab poets who accompanied the Muslim conquerors. These poets played a significant role in spreading the Arabic language and Islam throughout the region, participating in battles and accompanying Muslim leaders. These poets conveyed events and news through poetry, documenting the occurrences with the enemies and transforming them into poems that spread across the land and beyond. In the second Hijri century, the fruits of Arabic poetry began to emerge on the tongues of its sons, as poets composed verses and poems, engaged in study and authorship, and mastered Arabic and Islamic arts. This development was largely due to the widespread of the Arabic language and its literature, the abundance of scholarly gatherings, the growing interest in learning and education, and the establishment of religious schools. In the fourth Hijri century, writers began to pay greater attention to poetic compositions, and poetry flourished under the patronage of rulers who valued Arabic poetry and appreciated its poets. This support allowed poetry to attain a prominent place in Arabic literature and its artistic studies. Due to this literary renaissance and encouragement from the rulers, a group of poets emerged from the religious schools and mosque corners, focusing on learning, teaching, classification, and commentary. These poets composed poetic letters and diwan collections that contributed to enriching Arabic literature and its cultural heritage. However, most of their works were crafted in the style of Arab poets from the pre-Islamic and early Islamic periods, reflecting a clear tradition of imitation, with a strong influence from earlier poets. This is evident in their choice of major themes in Arabic poetry, such as praise, lamentation, love, asceticism, and others. Despite the influence of Eastern Arab literary styles and their methods, these poets made substantial contributions to Arabic literature, producing treasures of poetic works that mastered its forms and characteristics, successfully conveying their content to their audiences. Since the famous meters of Arabic poetry hold great significance in the literature, poets took care to follow the art of prosody (ʿArūḍ) in their compositions, structuring the meters and rhymes in accordance with it. They also introduced lighter and shorter meters to match the literary, social, cultural, and political contexts of the time, in line with the need for a refined style and the musical quality of the verses. These poetic letters held a significant place in the history of literary thought and had a profound influence on the study of its artistic features. Over time, this genre expanded and its concepts broadened, covering multiple fields, with poets composing diwan collections and poems with various purposes. Thanks to this contribution and creativity, the genres and characteristics of poetic letters multiplied, increasing their literary legacy and ensuring their historical value. They were preserved in historical and literary sources, holding a special place in the Arabic linguistic library. The scholarly status of poetic letters contributed to their emergence and glorification in the literary fields. Several factors led to their widespread and flourishing, most notably the strong relationships and brotherly friendships between poets who exchanged letters, and the flourishing scientific, literary, and linguistic renaissance that the poets experienced, which encouraged them to excel in science and its development. Furthermore, the poets' physical separation from their homelands and their longing for them had a clear emotional impact on their poetry, which was reflected in their poetic letters. Additionally, the political unrest and tension between the Islamic state and the colonial powers aiming to invade the Indian subcontinent played a role in shaping this genre. This genre also possessed artistic characteristics that distinguished it in the literary domain, such as the use of introductions and conclusions in the letters, the choice of words and meanings, as well as stylistic and figurative images. These introductions varied in forms and ideas, with some exhibiting a break from the traditional methods of the ancients in both their stylistic and artistic features. When we turn to the vocabulary, we find two distinct types: one type consisted of simple, clear, and gentle words that were easy to understand and interpret, with strength and eloquence accompanying them. This smoothness in their composition and the sweetness in their context could be attributed to the influence of the Qur'an, its eloquent style, and its precise wording. The second type of vocabulary was more difficult, strange, obscure, and ambiguous, whose meanings could only be understood with the aid of Arabic dictionaries. As for the meanings of the letters, they were characterized by clarity and coherence, with sentence structures that were direct and matched the truth, fitting the purposes commonly found in the letters. The influence of the Qur'an and the Sunnah was apparent in the meanings, and thus it was rare to encounter meanings that were distant or strange from the reality, as most poets conveyed meanings that were clear without ambiguity or confusion in their verses. Upon studying the stylistic approaches, it was found that poets adopted many different styles and varied in their performance and composition. Some poets excelled in expression, composition, and delivery in accordance with the intended themes, while others were weakened by their choice of words and sentences, resorting to forced and artificial linguistic embellishments that lacked genuine poetic feeling and emotion. This deficiency in poetic skill and weakness in literary craftsmanship led to stagnation in certain aspects of creativity and artistry, as well as a lack of strength in the structure, the richness of vocabulary, and rhetorical taste. Poets were also influenced by religious styles and their structures, which were borrowed from religious texts, and these poetic works began to adopt an Islamic tone and embody noble moral teachings. Given the variety of ideas in the literary texts, the imaginative images and their diverse forms were never absent from the minds of the poets. Some poets skillfully composed their letters, demonstrating keen observation, a wide understanding of their significance, and the purposes they served. They depicted the cultural and literary environment of the time with rhetorical images, supporting them with scenes that reflected the intellectual atmosphere of the period, often influenced by Qur'anic imagery. Thus, poetic letters became a genre of literary art that relied on the imagination and creativity of the poet, which originated in the mind, not the reality, and was brought to life through images and scenes that were often symbolic or metaphorical, expressing ideas and emotions that had an impact on the reader or listener, captivating their thoughts and feelings. These were blended with rhetorical devices and figures of speech, such as metaphors and similes of various kinds, and the use of stylistic embellishments that were among the most common and frequently used forms of rhetoric in these letters.