Ortaokul öğrencilerinin STEM'e yönelik tutumlarının ve problem çözme becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An analysis of middle school students' attitudes towards STEM and problem-solving skills from various perspectives
  1. Tez No: 922622
  2. Yazar: NİHAL KANTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BENLİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı; ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin STEM'e yönelik tutumlarının ve problem çözme becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında, Şanlıurfa ilinin Eyyübiye ilçesinde bulunan üç devlet ortaokulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 600 (n5.Sınıf = 70, n6.Sınıf = 221, n7.Sınıf = 207, n8.Sınıf = 102) ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Bu araştırmada ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin STEM'e yönelik tutumları ölçmek için“STEM'e Yönelik Tutum Testi”ile problem çözme beceri düzeylerini ölçmek için“Problem Çözme Beceri Ölçeği”, demografik bilgilerini belirlemek için“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, ortaokul öğrencilerinin STEM'e yönelik tutum düzeyleri ve problem çözme beceri düzeyleri arasında; seçmeli bilim uygulamaları dersinin alıp almamalarına göre, bilimsel bir dergi takip edip etmeme durumuna göre ve fen dersi etkinliklerinin ve deneylerinin yapıldığı yere göre anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Ancak STEM'e yönelik tutum düzeyleri ve problem çözme beceri düzeyleri arasında fen dersi etkinliklerinin ve deneylerinin yapılma sıklıklarına göre anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen bulgular mevcut durumun tespit edilmesine ve iyileştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the attitudes towards STEM and problem-solving skills of students in the 5th, 6th, 7th, and 8th grades from various perspectives. The research was conducted during the 2023-2024 academic year in three public middle schools located in the Eyyübiye district of Şanlıurfa. The study group consists of 600 middle school students (n5th grade = 70, n6th grade = 221, n7th grade = 207, n8th grade = 102). In this study, the“Attitude Towards STEM Test”was employed to measure the students' attitudes towards STEM, the“Problem-Solving Skills Scale”was used to assess their problem-solving skill levels, and the“Demographic Information Form”was utilized to collect demographic data. The relational survey method was applied, and the data were analyzed using the SPSS 26 software package. The analysis of the data revealed that there is no significant difference in the levels of middle school students' attitudes towards STEM and their problem-solving skills based on whether they have taken elective science application courses, whether they follow a scientific journal, or where science activities and experiments are conducted. However, a significant difference was found in the levels of attitudes towards STEM and problem-solving skills based on the frequency of science activities and experiments. The findings of this study may contribute to identifying the current situation and facilitating its improvement.