Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencilerinin içecek alışkanlıklarının araştırılması
Research on the beverage consumption habits of Recep Tayyip Erdoğan University students
- Tez No: 922623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİD AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencilerinin içecek tüketim alışkanlıklarını, tercih ettikleri içecek türlerini, bu tercihleri etkileyen faktörleri ve içecek tüketim motivasyonlarını detaylı bir şekilde incelemektir. Aynı zamanda, öğrencilerin sağlık, fiyat, marka, sosyal medya ve mevsimsel etkiler gibi değişkenlere nasıl tepki verdiklerini anlamak da çalışmanın hedefleri arasındadır. Yöntem: Bu çalışma, tanımlayıcı ve ilişkisel tarama modelini benimseyecektir. Araştırma, öğrencilerin içecek tüketim alışkanlıklarını ve bu alışkanlıkları etkileyen faktörleri tanımlamayı ve aralarındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Bulgular: Araştırmaya farklı demografik özelliklere sahip 471 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin en çok tükettiği içecekler sırası ile siyah çay, ayran ve Türk kahvesi olduğu tespit edilmiştir. Siyah çayın öğrencilerin büyük çoğunluğu tarafından her gün tüketildiği belirlenmiştir. Ayrıca boykot çağrılarının öğrencilerin büyük çoğunluğu tarafından dikkate alındığı ve içecek seçimlerini belirlediği tespit edilmiştir. Sonuç: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencilerinin içecek tüketim alışkanlıkları literatürle benzerlik göstermektedir. Lakin, bu araştırma boykot çağrılarının öğrenci içecek tercihlerine etkisi üzerine belki de yapılan ilk araştırma olup, elde edilen veriler benzer araştırmalar için iyi bir kaynak olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine in detail the beverage consumption habits of Recep Tayyip Erdoğan University students, their preferred types of beverages, the factors influencing these preferences, and their motivations for beverage consumption. Additionally, understanding how students respond to variables such as health, price, brand, social media, and seasonal influences is also among the objectives of the study. Method: This study will adopt a descriptive and correlational survey model. The research aims to identify students' beverage consumption habits and the factors influencing these habits, as well as to examine the relationships between them. Findings: A total of 471 participants that had different demographic features participated in this study.It has been determined that the most consumed beverages by students are black tea, ayran and Turkish coffee, in that order. It was found that a significant majority of students consume black tea daily. Furthermore, it was observed that boycott calls are widely heeded by a majority of students and influence their beverage choices Results: The beverage consumption habits of Recep Tayyip Erdoğan University students are similar to those found in the literature. However, this study may be one of the first to research the impact of boycott calls on student beverage preferences, and the data obtained is considered valuable for similar research efforts