Altın kuyumculuğu işletmeciliğinde faaliyet tabanlı maliyetleme sisteminin uygulanması
Application of activity-based costing system in gold jewelerymanagement
  1. Tez No: 922624
  2. Yazar: EVREN BİŞGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT BİTLİSLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışma, altın kuyumculuğu işletmeciliği alanında faaliyet tabanlı maliyetleme (FTM) sisteminin uygulanabilirliğini ve bu sistemin geleneksel maliyetleme sistemi ile karşılaştırılmasını ele almaktadır. Kuyumculuk sektörü, hem geleneksel hem de modern üretim ve tasarım yöntemlerini kullanarak önemli bir ekonomik faaliyet alanı oluşturmaktadır. Araştırma, bu sektörde etkin maliyet yönetiminin nasıl geliştirilebileceğini incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, geleneksel maliyetleme sistemi ile FTM sisteminin avantaj ve dezavantajlarını ortaya koyarak, kuyumculuk şirketlerinin maliyet hesaplama ve yönetim stratejilerine yön verecek bulgular sunmaktır. Çalışma, teorik bilgiler ve uygulama odaklı analizler içermektedir. Literatür taramasının yanı sıra sektör örnekleri üzerinden FTM sisteminin uygulaması ölçülmüştür. Geleneksel maliyetleme ile FTM arasındaki farklar, maliyetlerin ürünlere tahsis edilme şekli üzerinden değerlendirilmiştir. Geleneksel maliyetleme sistemi, genel giderlerin sabit oranlarla dağıtılmasına dayanmakta, ancak bu yöntem çoğu zaman gerçek maliyet yapısını yansıtamamaktadır. FTM sistemi, faaliyetlerin maliyet etkenlerine dayandırılarak daha hassas bir maliyet hesaplama sağlamakta ve özellikle çok aşamalı üretim süreçlerinde önemli bir avantaj sunmaktadır. FTM uygulaması, maliyetlerin şeffaf ve doğru bir şekilde dağıtılmasını sağlayarak, karar alma süreçlerini iyileştirmiştir. Faaliyet tabanlı maliyetleme sistemi, kuyumculuk işletmelerinin rekabet gücünü artırmak için etkili bir araçtır. Bu sistem, kaynakların daha etkin kullanılmasını ve ürün maliyetlerinin doğru hesaplanmasını mümkün kılmaktadır. Ancak, sistemin uygulanması için şirketlerin gerekli teknik altyapıyı ve uzmanlığı sağlaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The study examines the applicability of the activity-based costing (ABC) system in the field of gold jewelry business and its comparison with the traditional costing system. The jewelry sector constitutes an important economic activity area using both traditional and modern production and design methods. The study examines how effective cost management can be developed in this sector. The main purpose of the study is to present findings that will guide the cost calculation and management strategies of jewelry companies by revealing the advantages and disadvantages of the traditional costing system and the ABC system. The study includes theoretical information and application-oriented analyses. In addition to the literature review, the application of the ABC system was measured through sector examples. The differences between traditional costing and ABC were evaluated through the way costs are allocated to products. The traditional costing system is based on the distribution of general production expenses with fixed rates, but this method often fails to reflect the real cost structure. The ABC system provides a more precise cost calculation by basing it on the cost drivers of activities and offers a significant advantage especially in multi-stage production processes. The FTM application has improved decision-making processes by ensuring transparent and accurate distribution of costs. The activity-based costing system is an effective tool for increasing the competitiveness of jewelry businesses. In the literature, it is seen that the FTM system is not applied in gold jewelry businesses. However, it is seen that there are many studies in other manufacturing businesses. This system enables more efficient use of resources and accurate calculation of product costs. However, companies need to provide the necessary technical infrastructure and expertise for the implementation of the system.