Kuyumculuk sektörünün sorunları ve çözümüne yönelik bir uygulama
The problems of jewellery sector and an application directed towords analysis
- Tez No: 145867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kuyumculuğun geçmişi çok eski çağlara dayanır. Her medeniyet, çeşitli şekillerde kuyumculuğun gelişmesine kendi çapında katkılar sağlamıştır. Kuyumculuğun tarihsel sürecine bakıldığında, sadece ekonomik açıdan değil, sanatsal açıdan da önemli bir fonksiyonu yerine getirdiği görülmektedir. Kuyumculuğun sanatsal açıdan ortaya koyduğu işlev kadar, ekonomik değer yaratma işlevi de önemlidir. Bundan dolayı ülkelerin ekonomisine sağladığı katma değer sadece işlenilen madenlerin değere dönüştürülmesinden değil, ayrıca bu alanda sağlamlan istihdam ile işletmecilik faaliyetleri açısından değerlendirildiğinde de, kuyumculuk önemli bir sektör konumundadır. Sadece dünyada değil, Türkiye'de de, kuyumculuk, önemini kaybetmeden sürdüren bir sektör konumundadır. Türkiye, dünya ülkeleri arasında, bu sektörde 6. sırada bulunmaktadır. Ancak, işletmecilik faaliyetlerinin gerçekleştirildiği her sektör gibi, kuyumculuk sektöründe, kuyumculuk faaliyetleriyle uğraşan işletmelerin hem yönetsel hem dış çevreden kaynaklanan sorunları bulunmaktadır. Türkiye'de kuyumculuk sektöründe işletmelerin sorunlarım, yönetsel, pazarlama, finans, personel, teknolojik ve dış çevre etkileşiminden kaynaklanan sorunların analiz edilerek sınıflandırılmasını ve sorunların ortaya çıkarılarak çözüm araştırmasını öngören bu araştırmada, genel olarak kuyumculuk sektörü, kuyumculuk sektörünün Türkiye'de yeri ve önemi, kuyumculuk sektöründe en önemli hammadde olan altın ve gümüş ile kuyumculuk sektörünün sorunları ile bu sorunların çözümünü araştıran İstanbul'da kuyumculuk sektörüne faaliyet gösteren işletme sahip ve temsilcilerinin görüşlerinin yansıdığı, bir anket uygulamasından oluşmuştur. Kuyumculuk sektöründeki işletmelerin ankete verdikleri yanıtlar incelendiğinde, kuyumcular üretim yapan ve emek-yoğun çalışan bir sektör olarak faaliyet göstermektedir, kuyumculuk sektörü de diğer sektörler gibi gelişmek, yenilenmek ve büyümek istemektedir. Anket sonuçlarına göre kuyumculuk sektöründe yönetimde, örgütlemede, pazarlamada, işgörende (personel) ve finansta sorunlarla karşılaşılmış ve bu sorunlara öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The past of the jewellery lasts very old times. Every civilization, it had been get the joins the surround of the developing jewellery at the different forms. It was looked historical period of the jewellery, it only not the economical looking, it was looked that it was done an important function from the art looking. It is important too to make more valuable for economical, until function to make working the art looking of the jewellery. Therefore to make o profit to the economical of the country, it is not only from to win money up the mines, also at this field to get with an employing too to realize the value of looking activity of the management, the jewellery is position an important sector. Only it is not world, but in Turkey too, the jewellery is situation o sector which is going on not to lose its importance but, like every sector that realized activity of the management at the jewellery sector, there are available for help their problems both administration and outer appearance their source, that the management work at jewellery activity. There are problems of the management at the jewelery sector in Turkey, administration, marketing, financing personnel, technical and outer appearance their source. These problems were analysis and their classification and to look for solution. At this solution, generally there are jewellery sector, place and importance in Turkey their jewellery sector and. Gold and silver which is an important raw material at the jewellery sector with their problems of the jewellery sector with the solution of these problems were explore who in have management ovner which working at the jewellery sector and their representative were imitated their opinions, that. It had been from arranges an inquirty. When the responses on therorvey about business enterprises of sector of jewellary are investigated, the jewel liars have been showing activity as making production and working labour - intensive The sector of jewellary has been required to develop, renew and grow like the other sectors. According to the survey results, some problems had been encountered at the sector of jewellary administration, organizing, marketing, personal and finance and some suggestions had been done.