Küreselleşme çağında göçün ulus devletlere etkileri
The effects of migration on nation-states in the age of globalization
- Tez No: 922659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Göç ve küreselleşme günümüz dünyasında birbirleriyle son derece yakından bağlantılı iki kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Küreselleşme, teknolojik ilerlemeler, ticaret serbestîsi ve iletişimdeki gelişmelerle birlikte dünya genelinde etkileşimi artırmıştır. Bu etkileşim, ulusal sınırları aşan birçok süreci de beraberinde getirmiştir, bunlardan biri de göçlerdir. Göçler, insanların ulusal sınırları aşarak farklı ülkelerde yaşamaya ve çalışmaya başlaması anlamına gelmektedir. Bu durum, ulus devlet yapısının geleneksel olarak tanımladığı vatandaşlık, egemenlik ve ulusal sınırlar gibi kavramların da sorgulanmalarını beraberinde getirmiştir. Ulus devlet yapısı, modern uluslararası ilişkilerin temelini oluşturan bir kavramdır. Her bir ulus devlet, belirli bir toprak parçası üzerinde egemenlik kurar ve bu topraklarda yaşayan insanları vatandaşı olarak kabul eder. Ulus devlet yapısı, devletin yönetimini ve politikalarını belirleyen temel bir yapıdır. Günümüz dünyasında göç ve küreselleşme olguları ulus devlet yapıları üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bu bağlamda bu tezin amacı, küreselleşme olgusunun sonucunda ortaya çıkan göçlerin ulus devlet yapılarına olan etkilerini anlamak ve bu etkilerin önemini değerlendirmektir. Çalışmada göçlerin ulus devlet yapısına olan etkileri ele alınacak ve bu etkilerin küreselleşme bağlamında nasıl şekillendiği analiz edilecektir. Tez, göçlerin ulus devlet sınırları, toplumsal yapı, ekonomi, kültür ve siyaset gibi farklı alanlardaki etkilerine de odaklanmaktadır. Tezin ana argümanı; küreselleşme çağında artan göç hareketlerinin ulus devletleri birçok boyut üzerinden derin bir dönüşüme zorladığıdır. Ulus-devletlerin geleneksel egemenlik anlayışı, sınır güvenliği, vatandaşlık ve ulusal kimlik gibi temel unsurları, küresel göç dalgaları karşısında yeniden şekillenmekte ve bu süreç, ulus devletlerin varlıklarını ve işleyişlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Ayrıca, bu dönüşüm sürecinin uluslararası işbirliğini zorunlu kıldığı ve küresel düzen üzerinde kalıcı etkiler yaratabileceği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration and globalization are two closely interconnected concepts in today's world. Globalization, through technological advancements, trade liberalization, and developments in communication, has significantly increased global interaction. This interaction has brought about numerous transnational processes, one of which is migration. Migration refers to the movement of people across national borders to live and work in different countries. This phenomenon has led to the questioning of concepts traditionally defined by the nation-state structure, such as citizenship, sovereignty, and national borders. The nation-state is a fundamental concept in modern international relations. Each nation-state exercises sovereignty over a specific territory and recognizes the people residing within its borders as its citizens. The nation-state structure forms the foundation for the governance and policymaking of states. In the contemporary world, migration and globalization significantly impact the structures of nation-states. The aim of this thesis is to understand the effects of migration, which has emerged as a result of globalization, on nation-state structures and to evaluate the significance of these impacts. The study will explore the effects of migration on the nation-state structure and analyze how these effects are shaped in the context of globalization. This thesis focuses on the influence of migration on various aspects of nation-states, including borders, social structures, economy, culture, and politics. The main argument of this thesis is that increasing migration movements in the age of globalization compel nation-states to undergo profound transformations across multiple dimensions. The traditional notions of sovereignty, border security, citizenship, and national identity, which are foundational elements of nation-states, are being reshaped by global migration waves. This process significantly impacts the existence and functioning of nation-states. Furthermore, it is argued that this transformation necessitates international cooperation and creates lasting effects on the global order.