Artistik patinaj branşında 9 - 12 yaş çocuklarda helikopter ebeveyn algısının incelenmesi
Investigation of helicopter parental perception in 9 - 12 years old children in figure skating
- Tez No: 922658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, 9 – 12 yaş Artistik Patinaj Sporunu yapan çocuklarda algılanan helikopter ebeveynlik tutumlarının incelenmesini amaçlayan betimsel nitelikte, tarama modelli olarak planlanmasıdır. Araştırma örneklemi, Ankara ilinde faaliyet gösteren çeşitli spor kulüplerinde Artistik Patinaj Sporu yapan 9 – 12 yaş aralığındaki sporcu adolesan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesinde, amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme kullanılmıştır. Araştırmada nicel veri toplama araçlarından olan anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ile beraber ölçek kullanılmıştır. Yılmaz (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan“Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği (AHETÖ)”dir. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22 programı ile analiz edilmiş, kişisel bilgilerin analizi için frekans (n) ve yüzde(%) değerleri alınmıştır. Yapılan homojenlik testi sonucuna göre veriler arasındaki ilişki ve farklılıklar tespit edilerek ve analiz sonuçları 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonunda elde edilen verilere göre ebeveyn eğitim seviyesi, meslek, yaş ve gelir gibi demografik faktörlerin çocuklar üzerindeki ebeveynlik tutumlarını anlamlı şekilde etkilediğini ortaya koymuştur. Çalışmadan elde edilen verilere göre, helikopter ebeveynlik sporcu bireylerde helikopter ebeveynlik tutumlarının çocukların bağımsızlık gelişimi ve psikososyal gelişim süreçleri üzerindeki olumsuz etkilerini gözler önüne sermektedir. Helikopter ebeveynlik, çocukların bağımsız karar alma becerilerini, özgüvenlerini ve kendilerine olan güvenlerini olumsuz etkileyebilir. Özellikle artistik patinaj gibi fiziksel beceri ve sanatsal ifadeyi bir araya getiren spor dallarında, aşırı müdahaleci ebeveyn tutumları çocukların sanatsal ifade yeteneklerini ve spora olan motivasyonlarını olumsuz yönde etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to plan a descriptive, screening model study aiming to examine the perceived helicopter parenting attitudes in children doing Figure Skating between the ages of 9 and 12. The research sample was carried out on adolescent athletes between the ages of 9 and 12 who do Figure Skating in various sports clubs operating in Ankara. In determining the study group, easily accessible sampling, one of the purposeful sampling methods, was used. The survey technique, which is one of the quantitative data collection tools, was used in the research. A scale was used together with a personal information form as the data collection tool in the research. The“Perceived Helicopter Parental Attitude Scale (AHETÖ)”adapted to Turkish by Yılmaz (2019). The obtained data were analyzed with SPSS 22 program in a computer environment, and frequency (n) and percentage (%) values were taken for the analysis of personal information. According to the homogeneity test result, the relationships and differences between the data were determined and the analysis results were evaluated at a significance level of 0.05. According to the data obtained at the end of the study, it was revealed that demographic factors such as parental education level, occupation, age and income significantly affect parenting attitudes on children. According to the data obtained from the study, helicopter parenting reveals the negative effects of helicopter parenting attitudes on children's independence development and psychosocial development processes in athletes. Helicopter parenting can negatively affect children's independent decision-making skills, self-confidence and self-confidence. Especially in sports such as figure skating, which combine physical skills and artistic expression, overly interfering parental attitudes can negatively affect children's artistic expression skills and motivation for sports.