Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrası kan akışı kısıtlamalı çapraz eğitimin kuadriseps kas kuvveti, kalınlığı ve diz fonksiyonu üzerine etkisi
Ffect of cross training with blood flow restriction on quadriceps muscle strength, thickness and knee function after anterior cruciate ligament reconstruction
- Tez No: 922672
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLGA BAYRAKCI TUNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu (ÖÇBR) sonrası kan akışı kısıtlaması (KAK) ile uygulanan çapraz eğitimin (ÇE) kuadriseps kuvvetine etkisini inceledi. Hamstring otogreftiyle ÖÇBR geçiren 24 birey [Yaş: 24,9 ± 6,3 yıl, VKİ: 24 ± 2,3 kg/m2] ameliyat sonrası 4. haftada rastgele ÇE+KAK (n=13) ve ÇE (n=11) gruplarına ayrıldı. Tüm hastalara, 12. haftaya kadar standart rehabilitasyon uygulandı. ÇE grubu, sağlam ekstremiteye izokinetik sistemde (60 º/s 3 set 12 tekrar, (8 hafta/2 gün) eksentrik çapraz eğitim aldı. ÇE+KAK grubunda bu protokol KAK ile uygulandı. Kuadriseps izometrik kas kuvveti izokinetik dinamometre ile, kuadriseps kalınlığı ve rektus femorisin enine kesit alanı (EKA) ultrason ile ölçüldü. Diz ağrısı numerik ağrı skalası, fonksiyon ise International Knee Documentation Committee (IKDC), Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS) ve Tampa Kinezyofobi ölçekleriyle değerlendirildi. Değerlendirmeler eğitim öncesi ve sonrası (cerrahi sonrası 4. ve 12. hafta) yapıldı. İstatistiksel analiz için varyans analizi kullanıldı. Kuadriseps kuvveti ve boyutunda, ağrı ve diz fonksiyon skorlarında grup-zaman etkileşimi açısından fark yoktu (p>0,05). Cerrahi ve sağlam ekstremitelerde kuadriseps kuvveti açısından zamana göre değişim miktarları anlamlı bulundu (cerrahi p0,05). Aktivite ağrısı için zaman etkisi anlamlıyken (p=0,01), istirahat ve gece ağrısı için (p>0,05). IKDC ve KOOS skorlarında zaman içinde anlamlı gelişme gözlenirken (IKDC p=0,001, KOOS p0,05). Çalışmanın sonuçları, ÖÇBR geçirmiş hastalarda çapraz eğitimin KAK ile yapılmasının kuadriseps kas kuvveti, kalınlığı ve diz fonksiyon gelişimi açısından ek bir avantaj sağlamadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of blood flow restriction (BFR) combined with cross-education (CE) on quadriceps strength following anterior cruciate ligament reconstruction (ACLR). Twenty-four individuals who underwent ACLR with a hamstring autograft [Age:24.9±6.3 years, BMI:24±2.3kg/m²] were randomly assigned at the 4th postoperative week to either the CE+BFR group (n=13) or the CE group (n=11). All participants underwent standard rehabilitation until the 12th week post-surgery. The CE group performed eccentric CE exercises for the non-operated limb using an isokinetic system (60°/s, 3 sets of 12 repetitions, 8 weeks/2 days). The CE+BFR group followed the same protocol with BFR applied. Quadriceps isometric strength was assessed with an isokinetic dynamometer, while quadriceps thickness and rectus femoris cross-sectional area (CSA) were measured via ultrasound. Pain was evaluated with a numeric pain scale, and function with the International Knee Documentation Committee (IKDC), Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS), and Tampa Kinesiophobia Scales. Assessments were at 4th and 12th postoperative weeks. Variance analysis was used for statistical evaluation. No group-time interaction was observed for quadriceps strength, size, pain, or function (p>0.05). Significant time-related improvements were found in quadriceps strength (operated:p0.05). Activity pain decreased in time (p=0.01), while rest or night pain showed no change (p>0.05). IKDC and KOOS scores improved over time (IKDC:p=0.001; KOOS:p0.05). The study concluded that BFR cross-training did not offer added benefits for quadriceps strength, thickness, or knee function in post-ACLR patients.