Does servant leadership moderates the relationship between job stress and knowledge sharing?
Hizmetkar liderlik iş stresi ve bilgi paylaşımı arasındaki ilişkiyi düzenler mi?
  1. Tez No: 922684
  2. Yazar: MERTCAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BURAK EKMEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İş stresi, çalışanların bilgi paylaşımı faaliyetlerine katılmaya istekli olmalarını sıklıkla engelleyen yaygın bir sorundur. Daha önceki çalışmalar stresin işyeri dinamiklerini nasıl etkilediğini incelemiş olsa da, liderliğin bu zararlı etkileri en aza indirmeye nasıl yardımcı olabileceği hakkında çok az şey bilinmektedir. Kaynakların korunması (COR) teorisine dayanan bu çalışma, hizmetkâr liderliğin kamu sektörü kurumlarında iş stresi ve bilgi paylaşımı arasındaki ilişkide düzenleyici rolünün olup olmadığını incelemektedir. Veriler, Türkiye'deki toplam 394 kamu sektörü çalışanından elde edilmiştir. Sonuçlar, iş stresinin çalışanlar arasında bilgi paylaşımı üzerinde anlamlı ve negatif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, hizmetkâr liderliğin iş stresi ve bilgi paylaşımı arasındaki ilişkiyi düzenlediği bulunmuştur. Yani, hizmetkâr liderlik, iş stresi ve bilgi paylaşımı arasındaki negatif ilişkiyi zayıflatmaktadır; bu da hizmetkâr liderliği benimseyen liderlerin çalışanlardaki yüksek stres seviyelerine rağmen bilgi paylaşımının gelişebileceği destekleyici bir çalışma ortamı yarattığını göstermektedir. Bulgular, hizmetkâr liderliğin zorlu iş bağlamlarında tamponlama işlevini göstermekte, dolayısıyla hem teorik hem de pratik bir anlayış sağlamaktadır. Bu çalışma sadece çalışanlardan elde edilen verilerle yapılan kesitsel bir çalışma olduğu için değişkenler arasında nedensel ilişkiler kurulamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Job stress is a common problem that frequently prevents employees from being eager to participate in knowledge-sharing activities. Although earlier studies have looked at how stress affects workplace dynamics, little has been known about how leadership might help to minimize these detrimental impacts. Drawing on conservation of resources (COR) theory, this study examines whether servant leadership moderates the relationship between job stress and knowledge sharing in public sector institutions. Data were obtained from a total of 394 public sector employees in Türkiye. The results indicate that job stress has a significant and negative effect on knowledge sharing among employees. Moreover, servant leadership was found to moderate the relationship between job stress and knowledge sharing. That is, servant leadership weakens the negative relationship between job stress and knowledge sharing, suggesting that leaders who adopts servant leadership create a supportive work environment where knowledge sharing can thrive despite employees's high stress levels. The findings show the buffering function of servant leadership in demanding work contexts, therefore providing both theoretical and practical understanding. Because this is a cross-sectional study with data acquired solely from employees, causal relationships between variables cannot be drawn.