Karşılanamayan hemşirelik bakım gereksinimlerine ilişkin yoğun bakım hemşirelerinin görüş ve deneyimleri
Opinions and experiences of intensive çare nurses regarding missed nursing care needs
- Tez No: 922691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
KUŞCİ, Z. Karşılanamayan Hemşirelik Bakım Gereksinimlerine İlişkin Yoğun Bakım Hemşirelerinin Görüş ve Deneyimleri. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Esasları Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2025. Bu çalışma karşılanamayan hemşirelik bakım gereksinimlerine ilişkin yoğun bakım hemşirelerinin görüş ve deneyimlerini ortaya koymak amacıyla tanımlayıcı niteliksel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Genel Yoğun Bakım Servisi'nde çalışan hemşireler oluşturmuştur. Araştırma amaçlı örnekleme yöntemi yoluyla çalışmayı kabul eden 15 hemşire ile yapılmıştır. Veriler 10 Temmuz ve 24 Aralık 2023 tarihleri arasında yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılarak ve yüz yüze derinlemesine görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen nitel verilerin analizinde, içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bulgular hemşirelerin hemşirelik bakımı ve karşılanamayan hemşirelik bakımı algısı, karşılanamayan hemşirelik bakımına neden olan föktörler, yoğun bakım gereksinimleri ve karşılanamayan hemşirelik bakımı gereksinimleri, karşılanamayan hemşirelik bakımının etkileri ve karşılanamayan hemşirelik bakımının önlenmesine yönelik öneriler olmak üzere beş bağlam altında verilmiştir. Araştırma sonucunda, yoğun bakımda en çok karşılanamayan bakım uygulamalarının pozisyon verme ve basınç yaralanmasının önlenmesi ve tedavisine yönelik uygulamalar olduğu sonucu ortaya konulmuştur. Yoğun bakım hemşirelerinin karşılanamayan bakım uygulamaları sonrası vicdanı yük, mesleki doyumda azalma, motivasyon düşüklüğü ve stres yaşadıkları belirlenmiştir. Bu veriler doğrultusunda karşılanamayan hemşirelik bakım gereksinimlerininin hasta, hemşire ve kurum açısından olumsuz sonuçlarını ortadan kaldırmak için neden olan faktörlerin ele alınması, hemşirelik bakımının bütüncül olarak verilmesi ve bakım anlamında kurumsal standartların oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
KUŞCİ, Z. Perspectives and Experiences of Intensive Care Nurses Regarding Missing Nursing Care. Hacettepe University, G.S of Health Sciences, Master's Thesis in Fundamentals of Nursing, Ankara, 2025. This study was conducted as a descriptive qualitative research to explore the perspectives and experiences of intensive care nurses regarding unmet nursing care needs. The study population consisted of nurses working in the General Intensive Care Unit of Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital. The study was conducted with 15 nurses who agreed to participate through purposive sampling. Data were collected through in-depth, face-to-face interviews using semi-structured interview questions between July 10 and December 24, 2023. The qualitative data obtained from the study were analyzed using content analysis. The findings were categorized into five main themes: nurses' perceptions of nursing care and missed nursing care, factors contributing to missed nursing care, intensive care needs and missed nursing care needs, the effects of missed nursing care, and recommendations for preventing unmet nursing care. The study revealed that the most frequently unmet care practices in intensive care units were positioning and interventions aimed at the prevention and treatment of pressure injuries. It was determined that intensive care nurses experienced moral distress, decreased professional satisfaction, reduced motivation, and increased stress as a result of unmet care practices. Based on these findings, it is recommended that the factors contributing to unmet nursing care needs be addressed, holistic nursing care be provided, and institutional standards be established to mitigate the negative consequences of missed nursing care needs for patients, nurses, and healthcare institutions.