Presbiakuzili geriatrik popülasyonda işitme cihazı memnuniyeti ve sosyal dışlanma ile ilişkisi
Hearing aid satisfaction and its relationship with social exclusion in the geriatric population with presbycusis
  1. Tez No: 922742
  2. Yazar: AYŞE BADENUR DARCAN HATİP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Presbiakuzi, iç kulaktaki dejeneratif değişiklikten kaynaklanan ve ilerleyen yaşlarda işitmenin doğal olarak kaybolması olarak tanımlanır. Presbiakuzi tedavi edilmediğinde, orta veya daha yüksek şekilde iletişimi etkiler. Bireyde izolasyona, depresyona ve demansa neden olabilir. Yaşlı bireylerde sosyal dışlanma, yaşlanma sürecinde mallara, kaynaklara, hizmetlere ve haklara erişimde zorluklar ya da yetersizliklerle karşılaşılmasıyla ortaya çıkar. Bu durum, çoğu insanın kolaylıkla erişebileceği günlük etkinlikler ve sosyal ilişkilerden uzak kalmayı da içeren karmaşık bir süreçtir. Bu çalışma, presbiakuzili geriatrik popülasyonda işitme cihazı memnuniyeti ve sosyal dışlanma arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya Ankara ilinde işitme merkezine başvuran ve işitme kaybı bulunan toplam 78 birey dahil edildi. Katılımcıların %47.4'ü erkek (n=37) ve %52.6'sı kadın (n=41) bireylerden oluşmaktaydı. Çalışma, işitme kaybı olan yaşlı bireylerin işitme cihazı kullanımı ve bu cihazlarla ilgili memnuniyet düzeylerinin, sosyal dışlanma algılarıyla nasıl bir ilişki içinde olduğunu araştırmaktadır. Araştırmada, sosyal dışlanma düzeylerini ölçmek için Yaşlılarda Sosyal Dışlanma Ölçeği (YSDÖ), memnuniyet düzeylerini değerlendirmek için ise İşitme Cihazı Memnuniyet anketi (SADL-TR) kullanılmıştır. Katılımcıların işitme cihazlarına dair memnuniyet düzeyleri, kullanılan cihazın türü, sürekliliği ve kullanıcıların yaşadığı sosyal dışlanma algıları arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, işitme cihazlarının kullanımının, geriatrik bireylerin sosyal dışlanma algılarını olumlu yönde etkileyebileceğini ve işitme cihazı memnuniyetinin yüksek olan bireylerin daha düşük sosyal dışlanma deneyimi yaşadıklarını göstermektedir. Bu çalışma, geriatrik popülasyonda işitme cihazı kullanımının, sosyal katılım ve memnuniyet üzerindeki etkilerini vurgulayarak, sağlık hizmetleri ve sosyal politikalar için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Presbycusis, an age-related hearing loss resulting from degenerative changes in the inner ear, is a natural aspect of aging. Without proper intervention, it can significantly impair communication, particularly at moderate to high levels, and may contribute to isolation, depression, or even dementia. Among older adults, social exclusion emerges when aging limits their access to goods, services, resources, and rights, leading to a complex process characterized by an inability to engage in typical activities and relationships accessible to others in various contexts.This research investigates the connection between hearing aid satisfaction and social exclusion among older adults with presbycusis. The study included 78 individuals with hearing loss who sought services from a hearing center in Ankara. Of the participants, 47.4% were male (n=37), and 52.6% were female (n=41). The research assessed the relationship between hearing aid usage, satisfaction levels, and the participants' perceptions of social exclusion. To measure these variables, the Social Exclusion Scale for the Elderly (YSDÖ) was employed to evaluate social exclusion levels, while the Hearing Aid Satisfaction Scale (SADL-TR) gauged satisfaction with hearing aids. Statistical analyses explored the links between hearing aid satisfaction, type and duration of usage, and social exclusion perceptions. The findings revealed that hearing aid use positively influences perceptions of social inclusion among older individuals, with higher satisfaction levels correlating with reduced feelings of exclusion. These results emphasize the role of hearing aids in enhancing social participation and well-being among the elderly, underscoring valuable considerations for healthcare practices and social policy development.