The impact of university-industry collaboration on students' career development: Comparative study of countries
Üniversite-sanayi işbirliğinin öğrencilerin kariyer gelişimlerine etkisi: Ülkelerin karşılaştırmalı incelenmesi
  1. Tez No: 922743
  2. Yazar: ABBIHA WAQAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde üniversite-sanayi iş birliğinin öğrencilerin kariyer gelişimi üzerindeki etkisini ortaya koymaktır.“Üniversite-sanayi iş birliği”(ÜSİB) kelimesine Üniversite-Sanayi Bağlantıları (ÜSB), Üniversite-Sanayi Ortaklığı (ÜSO) vb. gibi çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Literatür ışığında,“Üniversite-sanayi iş birliği, öğrenme sistemi ile sanayi arasında uzmanlık ve bilgi transferini hızlandırmayı amaçlayan iş birliği”olarak tanımlanmaktadır. Yeni fikirlere ve teknolojiye dünya çapında sürekli olarak yüksek talep vardır. Üniversiteler ile sanayi arasındaki iş birliği, inovasyonu teşvik edebilir ve sorunlara yönelik yeni yöntemler sağlayabilir. Üniversiteler ile sanayi arasındaki sağlam üniversite bağlantıları, yerel ekonomileri hızlandırabilir ve daha nitelikli bir işgücü yetiştirebilir. Dolayısıyla, üniversite-sanayi iş birliğinin ülke ekonomisi üzerinde, özellikle öğrenci kariyer gelişimi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Sözkonusu üniversite-sanayi iş birlikleri, genellikle gelecekteki iş birlikleri için bir platform görevi görebilecek daha geniş bir kaynak ve iletişim ağıyla sonuçlanır. Üniversiteler ve endüstriler arasındaki işbirlikleri, yetenekli bir çalışan yaratarak ve öğrencilere öğrenimleri sırasında talep ettikleri kullanışlı deneyimi sağlayarak her iki tarafa da fayda sağlar. Bu Üniversite-endüstri ilişkileri, yetenekli ilerleme ve büyüme için beklentiler sağlayarak çalışanları ilerletir. Üniversite danışma kurullarında görev alan endüstri yöneticileri, müfredat ve akademik programların tasarımına ve iyileştirilmesine katkıda bulunarak, öğrencileri başarılı kariyerlere hazırlar. Endüstri rehberliği aracılığıyla öğrenciler, geleneksel bir sınıf perspektifinde mümkün olmayan özel koçluk ve kariyer ilerlemesi olanakları elde edebilirler. Bu araştırma, nicel ve nitel kesitsel çalışmalar yoluyla yürütülmüştür. Üniversite-sanayi iş birliğinin ayrıntılı bir evrensel genel görünümünü elde etmek için; Pakistan, Türkiye ve Litvanya'da çeşitli üniversitelerden işletme ve mühendislik öğrencileri arasında anket yapılmış ve nitel veriler üniversitelerin web siteleri aracılığıyla toplanmıştır. Anket iki dilde (İngilizce ve Türkçe) geliştirilmiştir. Anketler“Google formları”aracılığıyla çevrimiçi olarak dağıtılmıştır. Yaklaşık 557 öğrenciden oluşan bir örneklemden yanıtları toplamak için basit örnekleme tekniği kullanılmıştır. Bulgular, üniversite-sanayi işbirliğinin öğrenciler ve endüstri için değer ürettiğini göstermektedir. Özellikle öğrenciler için daha fazla değer yaratılmakta ve işletmeler bu artan değerden faydalanabilmektedir. Öğrenciler gerçek dünya bilgisinden ve proje tabanlı eğitimden faydalanır ve bu da daha zengin bir öğrenme deneyimiyle sonuçlanır. Ayrıca, endüstriyle temas öğrencilerin mezuniyet sonrası istihdam olanaklarını artırır. Öğrenciler kariyerlerini ilerletmek için üniversite-sanayi işbirliğini kullanabilirler. Ayrıca, öğrenciler yeni bir bakış açısı, iç gözlem, ilham, enerji ve tutku sağlarlar. Sanayi ve üniversite işbirliği sayesinde yeni bilgilere ve inovasyon araçlarına erişilebilir. Öğrencilerle işbirliği yapmak, işletmelerin gelecekteki çalışanları elde etmesine de yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the impact of university-industry collaboration on student's career development in developed and developing countries. There are various alternatives to the word“University-industry Collaboration”(UIC) comprising University-Industry Linkages (UIL), University-Industry Partnership (UIP) etc. In light of the literature,“University-Industry collaboration is defined as the collaboration seeking to accelerate expertise and knowledge transfer between the learning system and industry”. New ideas and technology are constantly in high demand around the world. Collaboration between universities and industries can foster innovation and provide fresh methods for problems. Robust university links between universities and industries can accelerate local economies and train a more qualified labor force. Thus, university-industry collaboration has a substantial influence on the country's economy, particularly on student career development. These university-industry collaborations typically result in a larger network of resources and contacts, which can serve as a platform for future collaborations. Collaborations between universities and industries benefit both parties by generating a competent employee and supporting students with the handy experience they demand while studying. These university-industry relationships advance employees by providing prospects for skilled progress and growth. Industry executives that serve on university advisory boards contribute to the design and improvement of curriculum and academic programmes, preparing students for successful careers. Through industry mentorship, students can obtain tailored coaching and possibilities for career progress that are not possible in a traditional classroom perspective. The research has been conducted through quantitative and qualitative cross-sectional studies. To get a detailed universal overview of UIC, questionnaires were conducted in Pakistan, Türkiye and Lithuania among business and engineering students from various universities and qualitative data is gathered through university websites. The questionnaire was developed in two languages (English & Turkish). The questionnaires were disseminated online through google forms. A simple random sampling technique was used to gather the responses from a total sample of around 557 students. The findings show that UIC generates value for the university, students, and industry. More value is created, particularly for students, and business can benefit from this increased value. Students benefit from real-world knowledge and project-based education, resulting in a richer learning experience. Furthermore, contact with industry increases students' employment opportunities. Students can use UIC to advance their careers. Furthermore, students provide a new viewpoint, introspection, inspiration, energy, and passion. Through collaboration, companies and universities have access to fresh knowledge and innovation tools. Collaborating with students can also help businesses to get future employees.