Deprem sonrası vertigo ve dizziness'ın incelenmesi: 6 Şubat Kahramanmaraş dDepremi örneği
Investigation of vertigo and dizziness after earthquake: 6 February 2023 Kahramanmaraş Earthquake
- Tez No: 922746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 tarihli depremin ardından denge bozukluklarını araştırmayı amaçlamıştır. Travma sonrası stres, anksiyete veya organik nedenler gibi faktörlerden kaynaklanan denge sorunları, yaş ve cinsiyet gibi demografik özelliklere odaklanılarak incelenmiştir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden anket çalışması tekniğinde tasarlanmıştır. Katılımcılar Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen vatandaşlardan oluşmaktadır. 18-60 yaş arası bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların çalışmaya gönüllü katıldıklarını belirten onam formları yazılı şekilde açıklanarak onayları alınmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analiz edilebilmesi için, IBM SPSS 28 paket programı kullanılmıştır. Araştırma parametreleri hakkında tanımlayıcı istatistikler frekans analizi yapılarak verilmiştir. Kategorik parametreler için sayı ve yüzde, sayısal değişkenler için ise ortalama ve standart sapma değerlerden faydalanılmıştır. Kategorik parametreler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla Ki-Kare testi ve Fisher Exact testi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular şunlardır: Katılımcıların çoğu deprem sırasında Malatya, Hatay veya Kahramanmaraş'ta bulunmuş ve bir kısmı daha önce deprem deneyimi yaşamıştır. Deprem sonrası, katılımcıların büyük bir kısmı titreme hissettiğini ve vertigo semptomlarının kapalı ortamlarda daha belirgin olduğunu bildirmiştir. Semptomlar çoğunlukla birkaç gün sonra ortaya çıkmış ve zamanla şiddeti azalmıştır. Baş dönmesi, katılımcıların günlük yaşamında kesintilere yol açarken, yalnızca küçük bir grup tıbbi yardım almıştır. Cinsiyet farkları açısından, kadınlar erkeklere göre daha sık ve erken semptom yaşamış, ancak tıbbi yardım aramada cinsiyetler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Önceki deprem deneyiminin baş dönmesi semptomları veya tıbbi yardım arama davranışı üzerinde belirgin bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate balance losses following the earthquake of February 6, 2023, centered in Kahramanmaraş, Turkey.Balance problems resulting from factors such as post-traumatic stress, anxiety or organic causes were examined by focusing on demographic characteristics such as age and gender. The study was designed using the survey technique, one of the quantitative research methods. Participants consisted of citizens affected by the earthquake centered in Kahramanmaraş. Individuals between the ages of 18-60 were included in the study. The consent forms indicating that the participants participated in the study voluntarily were explained in written and verbal forms and their approvals were obtained. IBM SPSS 28 package program was used to analyze the data collected in the study. Descriptive statistics about the research parameters were given by frequency analysis. Number and percentage values were used for categorical parameters, and mean and standard deviation values were used for numerical variables. Chi-Square test and Fisher Exact test were used to determine the relationship between categorical parameters. The findings obtained within the scope of the study are as follows: Most of the participants were in Malatya, Hatay or Kahramanmaraş during the earthquake and some of them had experienced earthquakes before. After the earthquake, most participants reported experiencing tremors and that vertigo symptoms were more pronounced in enclosed spaces. Symptoms mostly occurred after a few days and decreased in intensity over time. Vertigo disrupted participants' daily lives, while only a small number sought medical attention. In terms of gender differences, women experienced symptoms more frequently and earlier than men, but there was no significant difference between genders in seeking medical attention. Previous earthquake experience had no significant effect on vertigo symptoms or medical attention-seeking behavior.