The generational and social class bases of pro-democratic culture in Turkey: A quantitative analysis with wvs data
Türkiyede demokratik kültürün jenerasyon ve sosyal sınıfa ait temelleri: Dünya değerler araştırması verileri ile niceliksel bir analiz
- Tez No: 922768
- Danışmanlar: PROF. DR. MARİA GRASSO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Sheffield
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Siyasi kültür araştırması, birey düzeyindeki yönelimler ile sistem düzeyindeki kurumlar arasındaki ilişkiye odaklanır. Bu araştırma hattındaki üç yaklaşım, demokrasiyi desteklediği anlaşılan farklı yönelim kümeleri önermektedir. Ancak, bu demokratik yönelimlerin altında yatan şey hakkında çok az şey bilinmektedir. Nesil ve toplumsal sınıf olmak üzere iki olası temele odaklanan mevcut araştırma şu soruyu sormaktadır: 'Türkiye'de demokratik kültürün nesil ve sınıf temelleri nelerdir?' Araştırma, nesil ve sınıf kategorileri arasında demokratik kültürde farklılıklar olup olmadığını incelemek için hem Karl Mannheim'ın nesiller teorisinin hem de Seymour Martin Lipset'in işçi sınıfı otoriterliği tezinin teorik tahminlerini test etmektedir. Bulgular her iki teoriye de tam destek vermemektedir. Analiz, Türk katılımcıların demokratik tutumlarının nesil çizgilerini takip etmediğini ortaya koymaktadır. Ancak, analize toplumsal sınıf dahil edildiğinde neslin dolaylı bir etkisi ortaya çıkmaktadır. Bulgular, otoriter siyasal-hukuksal düzenler altında yetişen kuşaklarda toplumsal sınıfların demokrasi yanlısı tutumlar açısından homojenleştiğini göstermektedir.Öte yandan, otoriter olmayan hükümetler altında sosyalleşen nesiller için bulgular, Lipset'in teorisine meydan okuyan modernleşme teorisinin sosyal sınıf sınıflandırmasına destek sağlıyor. Türkiye için Dünya Değerler Araştırması'nın (WVS) 1990, 1996, 2001, 2007 ve 2011 dalgalarından kesitsel verilere üç tür regresyon tekniği uygulanmıştır. Genel tez sekiz bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm ana argümanları ve hipotezleri tanıtmaktadır. İkinci bölüm, analizi anlamlandırmak için gerekli arka planı sağlamak amacıyla Türkiye'nin yakın tarihine dair kısa bir genel bakış sunmaktadır. Üçüncü bölüm araştırmanın teorik çerçevesini ana hatlarıyla açıklamaktadır. Dördüncü bölüm, analiz için kullanılan verileri ve metodolojiyi tanıtmaktadır. Sonraki üç bölüm araştırmanın ampirik bulgularını sunmaktadır. Son olarak, sekizinci bölüm bulguların kısa bir özetini sunmakta ve daha geniş etkilerini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Political culture research focuses on the relationship between individual-level orientations and system-level institutions. Three approaches within this line of research suggest different sets of orientations that are understood to support democracy. Yet, very little is known about what underlines these pro-democratic orientations. Focusing on two potential bases, generation and social class, the present research asks: 'What are the generational and class bases of pro-democratic culture in Turkey?' The research tests the theoretical predictions of both Karl Mannheim's theory of generations and Seymour Martin Lipset's working class authoritarianism thesis to examine whether there are differences in pro- democratic culture across generational and class categories. The findings do not lend complete support to either theory. The analysis reveals that Turkish respondent`s pro- democratic attitudes do not follow generational lines. However, an indirect effect of generation is revealed when social class is included in the analysis. The findings show that for those generations which have come of age under authoritarian politico-juridical orders, social classes are homogenized with respect to their pro-democratic attitudes. On the other hand, for those generations socialized under non-authoritarian governments, the findings lend support to the modernization theory's classification of the social classes challenging that of Lipset's theory. Three types of regression techniques are applied to cross-sectional data from the 1990, 1996, 2001, 2007 and 2011 waves of the World Values Survey (WVS) for Turkey. The overall thesis is composed of eight chapters. The first chapter introduces the main arguments and hypotheses. The second chapter gives a brief overview of the recent history of Turkey to provide the necessary background for making sense of the analysis. The third chapter outlines the theoretical framework of the research. The fourth chapter introduces the data and the methodology used for the analysis. The following three chapters present the empirical findings of the research. Finally, the eighth chapter provides a brief summary of the findings and discusses their wider implications.