İlkokul sosyal bilgiler dersinde STEM uygulamalarının öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of STEM applications on students' 21st century skills in primary school social studies course
- Tez No: 922773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL OĞUZ HAÇAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde STEM uygulamalarının 21. yüzyıl becerilerine etkisini incelemektir. Çalışmada karma araştırma modellerinden olan açıklayıcı-sıralı karma araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kastamonu İli Merkez İlçesinde yer alan bir ilkokulun 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada, 27 öğrenciden oluşan bir deney grubu ve 27 öğrenciden oluşan bir kontrol grubu olmak üzere toplam 54 öğrenci seçilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ilkokul 4. sınıf öğrencilerine yönelik 21. Yüzyıl Becerileri Testi (Öğrenme ve Yenilikçilik Teması), öğrenci günlükleri, öğrenci görüşleri, araştırmacı günlüğü, fotoğraf kayıtları ve çeşitli STEM uygulama süreci çizelgeleri kullanılmıştır. 21. Yüzyıl Becerileri Testinin geliştirilmesinde TAP programından, sonuçların analizinde SPSS analiz programından yararlanılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi ve betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırma 21. yüzyıl becerilerinden öğrenme ve yenilikçilik teması altında yer alan yaratıcılık ve yenilikçilik, eleştirel düşünme ve problem çözme, iletişim ve iş birliği becerilerine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın uygulama ve veri toplama süreci 6 hafta içinde 18 saat sürmüştür. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri testi son test puan ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılığın olduğu, STEM uygulamalarının öğrenme ve yenilikçilik becerilerini geliştirdiği, STEM uygulamalarının sosyal bilgiler dersinde de uygulanabildiği, öğrencilerin etkinlikleri sevdiği, derse karşı ilgilerinin arttığı görülmüştür. 21. yüzyıl becerilerine yönelik farkındalığın artırılması ve STEM uygulamalarının sosyal bilgiler derslerinde de kullanımının yaygınlaştırılması için öğretmenlerin bilgilendirilmesi ve cesaretlendirilmesine yönelik çalışmalarının yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of STEM applications on 21st century skills in primary school 4th grade social studies course. The study used an explanatory-sequential mixed research design, which is one of the mixed research models. The study group consists of 4th grade students of a primary school located in the Central District of Kastamonu Province in the 2023-2024 academic year. A total of 54 students were selected in the research, including an experimental group consisting of 27 students and a control group consisting of 27 students. The 21st Century Skills Test (Learning and Innovation Theme) for primary school 4th grade students developed by the researcher, student diaries, student opinions, researcher diary, photographic records and various STEM application process charts were used as data collection tools in the research. The TAP program was used in the development of the 21st Century Skills Scale, and the SPSS analysis program was used in the analysis of the results. Qualitative data were analyzed by content analysis and descriptive analysis. The research was conducted on creativity and innovation, critical thinking and problem solving skills, communication and collaboration under the theme of learning and innovation from 21st century skills. The application and data collection process of the research lasted 18 hours in 6 weeks. According to the findings obtained as a result of the research, it was seen that there was a significant difference between the 21st century skills scale post-test score averages of the students in the experimental and control groups in favor of the experimental group, STEM applications improved learning and innovation skills, STEM applications could also be applied in social studies lessons, students liked the activities and their interest in the lesson increased. It was suggested that studies should be carried out to inform and encourage teachers in order to increase awareness of 21st century skills and to spread the use of STEM applications in social studies lessons.