Kırılganlık tespitinde CRP ve FGF21'in rolü: Yaşlı ve genç popülasyonlar arasında karşılaştırmalı gözlemsel bir çalışma
The role of CRP and FGF21 in the detection of fragility: A comparative observational study between elderly and young populations
- Tez No: 922783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE SILAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışma, Fibroblast Büyüme Faktörü 21 (FGF21) ve C-Reaktif Protein (CRP) biyomarkerlerinin kırılganlık göstergeleriyle olan etkileşimlerini incelemeyi ve özellikle yaşlanan popülasyonlarda bu biyomarkerlerin tanısal araçlar veya terapötik hedefler olarak potansiyel kullanılabilirliklerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntemler: Kesitsel bir araştırma kapsamında, katılımcılar kırılgan olmayan genç bireyler, kırılgan olmayan yaşlı bireyler ve kırılgan yaşlı bireyler olmak üzere üç gruba ayrılmıştır (toplam 138 katılımcı). Yaşlı katılımcılara kapsamlı geriatri değerlendirme testleri (Katz günlük yaşam aktiviteleri (GYA), Lawton-Brody Enstrümantal günlük yaşam aktiviteleri (EGYA), Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MNA) ve Mini Mental Durum Değerlendirme Testi (MMT)) uygulanmıştır. Kırılganlık değerlendirilmesi için Türkçe validasyonu olan fr-AGİLE testi kullanılmıştır. Hastaların tam kan, biyokimya, vitamin ve hormon değerleri ile CRP ve FGF21 (µg/L) düzeyleri çalışılmıştır. CRP ve FGF21 düzeyini etkileyebilen durumda olanlar çalışmaya alınmıştır. (Aktif malignansı, aktif enfeksiyonu olanlar, Diabetes Mellitus tanısı olanlar, Obez (Vücut kitle indeks > 30) olanlar, aktif spor yapanlar, bilinen otoimmün hastalığı olanlar). Ayrıca yaşlı gruplarda yapılan geriatri testlere uyum sağlayacak kognisyonda olmayanlar çalışmaya alınmamıştır. İstatistiksel olarak tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon analizleriyle kırılganlık belirteçleri tespit edilmiştir ve CRP için Alıcı İşletim Karakteristiği (ROC) eğrisi analizi gerçekleştirilmiştir. Bulgular: 138 katılımcı analize dahil edilmiştir. Katılımcıların 64.5%'i kadın (n=89), yaş ortancası ise 69.5 yıl (18-93) olarak hesaplanmıştır. Gruplara göre dağılım; genç-fit grupta 46 (%33.3), yaşlı-fit grupta 44 (%31.9) ve yaşlı-kırılgan grupta 48 (%34.8) olmuştur. Gruplar arası karşılaştırmada yaş, hastalık sayısı ve ilaç kullanım sayısının yaşlı kırılgan grupta anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca hipertansiyon, kalp yetmezliği, SVO ve KBH gibi hastalıkların yüzdesi bu grupta yüksektir. Kırılganlıktan daha fazla etkilendiği tespit edilen laboratuvar parametreleri; nötrofil, platelet, vitamin B12, CRP ve FGF21 olarak belirlenmiştir. Yaşlı kırılgan grupta total kolesterolün en düşük, kreatininin ve potasyumun ise en yüksek olduğu gözlenmiştir. Kapsamlı Geriatrik Değerlendirme ile gruplar karşılaştırıldığında; kırılgan grupta, GYA, EGYA, beslenme bozukluğu, kognisyon skorları düşük, depresyon skorları yüksek tespit edilmiştir. Lojistik regresyon analizinde yaş ve CRP kırılganlıkta bağımsız risk artırıcı faktörler olarak tespit edilmiştir (sırasıyla p:
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the interactions of Fibroblast Growth Factor 21 (FGF21) and C-reactive protein (CRP) biomarkers with indicators of frailty and to evaluate their potential usability as diagnostic tools or therapeutic targets, particularly in aging populations. Materials and Methods: In a cross-sectional study, participants were divided into three groups: non-frail young individuals, non-frail elderly individuals, and frail elderly individuals (138 participants in total). Comprehensive geriatric assessment tests (Katz Activities of Daily Living (ADL), Lawton-Brody Instrumental Activities of Daily Living (IADL), Mini Nutritional Assessment (MNA), and Mini-Mental Status Assessment Test (MMT) were applied to elderly participants. The fr-AGİLE test, which has a Turkish validation, was used for frailty assessment. Complete blood, biochemistry, vitamin and hormone values of the patients, and CRP and FGF21 (µg/L) levels were studied. Those who had a condition that could affect CRP and FGF21 levels were included in the study. (Those with active malignancy, active infection, those diagnosed with Diabetes Mellitus, those who were obese (Body mass index>30), those who actively do sports, those with known autoimmune diseases). In addition, those who did not have the cognition to comply with the geriatric tests performed in the elderly groups were not included in the study. Frailty markers were determined statistically using univariate and multivariate logistic regression analyses, and Receiver Operating Characteristics for CRP (ROC) curve analysis was performed. Results: 138 participants were included in the analysis. 64.5% of the participants were female (n=89), and the median age was calculated as 69.5 years (18- 93). The distribution by groups was 46 (33.3%) in the young-fit group, 44 (31.9%) in the old-fit group, and 48 (34.8%) in the old-frail group. The comparison between the groups determined that age, number of diseases, and medication use were significantly higher in the old frail group. In addition, the percentage of diseases such as hypertension, heart failure, CVA, and CKD was high in this group. Laboratory parameters that were more affected by frailty were determined as neutrophil, platelet, vitamin B12, CRP, and FGF21. It was observed that total cholesterol was the lowest, x൴ and creatinine and potassium were the highest in the old frail group. When the groups were compared with the Comprehensive Geriatric Assessment, ADL, IADL, and nutritional disorder, cognition scores were low, and depression scores were high in the frail group. In logistic regression analysis, age and CRP were identified as independent risk factors for frailty (p: