İngilizce öğretmenlerinde özerklik ve motivasyon arasındaki yapısal ilişkinin demografik özellikler açısından incelenmesi
The investigation of structural relationship between autonomy and motivation among english teachers in terms of demographic variables
  1. Tez No: 922782
  2. Yazar: ÖZGÜN İNCİ TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET ÖZGE MAVİŞ SEVİM, DOÇ. DR. MUHAMMET FATİH ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı İngilizce öğretmenlerinde özerklik ve motivasyon arasındaki yapısal ilişkinin demografik değişkenler açısından incelenmesidir. Bu çerçevede, İngilizce öğretmenlerinin özerklik düzeylerinin motivasyon düzeyleri üzerinde etkisi olup olmadığı, özerlik ve motivasyon ile demografik özelliklerden cinsiyet, kariyer basamağı, çalışılan yerleşim birimi, çalışılan okul kademesi ve yaş arasında ilişki olup olmadığı ve özerlik ve motivasyonun bahsi geçen demografik özellikler üzerinde etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Yapısal ilişki modellemesinden yararlanılan araştırmanın evrenini İngilizce öğretmenleri oluşturmaktadır. Maximum çeşitlilik örneklemesinden yararlanılmıştır. 2023-2024 bahar yarı yılında, 302 İngilizce öğretmeninden veri alınmış, toplanan veriler analizde kullanılmıştır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Öğretmen Özerk Davranış Ölçeği”ve“Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler üzerinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ile Bağımsız Örneklem t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Katsayısı analizi gerçekleştirilmiş, yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Çözümleme sonucuna göre, İngilizce öğretmenlerinin özerklikleri ve motivasyonları cinsiyete farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmış, erkek öğretmenler lehine sonuç saptanmıştır. İngilizce öğretmenlerinin kariyer basamakları ile özerklik ve motivasyon düzeyi arasındaki fark analiz edilmiştir. Çalışma sonucuna göre öğretmenlerin kariyer basamakları ile özerklik ve motivasyon arasında anlamlı bir farklılığın olduğu saptanmıştır. Uzman öğretmenlerin ve baş öğretmenlerin özerklik düzeyleri daha yüksek çıkmıştır. Aynı zamanda, uzman öğretmenlerin motivasyon düzeylerinin de daha yüksek olduğu saptanmıştır. İngilizce öğretmenlerinin çalıştıkları okul kademesi ile özerklik ve motivasyon düzeyi arasındaki fark analiz edilmiştir. Çalışma sonucuna göre öğretmenlerin çalıştıkları kademe ile özerklik ve motivasyon düzeyi arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı saptanmıştır. İngilizce öğretmenlerinin çalıştıkları yerleşim yerinin, öğretmenlerin özerklik ve motivasyon düzeyinde farklılaşıp farklılaşmadığı analiz edilmiştir. Çalışma onucuna göre, öğretmenlerin şehir merkezinde çalışıyor olmaları lehine bir sonuç elde edilmiştir. Yaş değişkeni ile İngilizce öğretmenlerinin özerkliği ve motivasyonla arasındaki ilişki analiz edilmiş, yaşın öğretmen özerkliği ve motivasyonla arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Son olarak, özerkliğin motivasyon üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Analiz bulgularına göre, öğretmen özerkliğinin motivasyonu güçlü bir şekilde etkilediği saptanmıştır. Ayrıca, özerkliğin motivasyon üzerindeki etkisi erkekler öğretmenlerde yüksek çıktığı, lise kademesinde çalışan öğretmenlerde ve şehir merkezinde çalışan öğretmenlerde yüksek çıktığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the structural relationship between autonomy and motivation in English teachers in terms of demographic variables. In this context, it was investigated whether the autonomy levels of English teachers have an effect on their motivation levels, whether there is a relationship between autonomy and motivation and demographic characteristics such as gender, career stage, place of residence, school level and age, and whether autonomy and motivation have an effect on the aforementioned demographic characteristics. The universe of the research, which utilized structural relationship modeling, consists of English teachers. Maximum diversity sampling was used. In the 2023-2024 spring semester, data was collected from 302 English teachers, and the collected data was used in the analysis.“Personal Information Form”,“Teacher Autonomous Behavior Scale”and“Motivation Scale”were used in the research. Frequency, percentage, arithmetic mean and Independent Sample t Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Coefficient analysis were performed on the collected data, and structural equation model was used. According to the analysis result, it was investigated whether the autonomy and motivation of English teachers differed by gender, and a result was found in favor of male teachers. The difference between the career steps of English teachers and the level of autonomy and motivation was analyzed. According to the result of the study, it was determined that there was a significant difference between the career steps of teachers and autonomy and motivation. The autonomy levels of expert teachers and head teachers were higher. At the same time, it was determined that the motivation levels of expert teachers were also higher. The difference between the school level where English teachers work and the level of autonomy and motivation was analyzed. According to the result of the study, it was determined that there was no significant difference between the level where teachers work and the level of autonomy and motivation. It was analyzed whether the place where English teachers work differed in the level of autonomy and motivation of teachers. According to the study results, a result was obtained in favor of teachers working in the city center. The relationship between the age variable and English teachers' autonomy and motivation was analyzed, and it was determined that there was a positive relationship between age and teacher autonomy and motivation. Finally, the effect of autonomy on motivation was analyzed. According to the analysis findings, it was determined that teacher autonomy strongly affected motivation. In addition, it was determined that the effect of autonomy on motivation was high in male teachers, high school teachers and teachers working in the city center.