Travma di romanên Bextiyar Elî da
Bextiyar Elî'nin romanlarında travma
  1. Tez No: 922785
  2. Yazar: LEYLA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN PURÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışmada Bextiyar Eli 'nin romanlarının travma teorileri çerçevesinde analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için Bextiyar Eli 'nin Apê Min Cemşîd Xan Ku Hertim Bê Ew Li Ber Xwe Dibir (2012), Qesra Balindeyên Xemgîn (2014), Êvara Perwaneyê (2015), Hinara Dawî ya Dinyayê (2017), Bajarê Mosîqarên Spî (2021) romanları seçilmiştir. Bextiyar Eli'nin eserlerinin bu çalışma için seçilmesi bu esaslar göz önüne alınarak gerçekleşmiştir. Her bir romanda çok yönlü bir anlatıyla hem kişisel hem de kolektif travmalar temsil edilmiştir. Genel anlamda travma anlatısının güçlü birer örneği olarak Kürt edebiyatında ve Dünya edebiyatında travma romanının/edebiyatının temsilcisi olabilme kapasitesine sahiptirler. Yöntem olarak genel anlamda yakın okuma tekniği kullanılmıştır, beraberinde metin merkezli yöntemden ve yoruma dayalı yöntemlerden yararlanılmıştır. Bu çalışma seçili romanları travma teorisinin özellikleri çerçevesinde birçok yönden analiz etmektedir. Özellikle şu maddeler üzerinde durulmuştur: Travmaların sebepleri, travma mekanlarının ve karakterlerin sığındığı alternatif mekanların özellikleri, hafizanın önemi ve travmaların kayıt altına alınması, travmaların iyileştirilmesinin yolları. Bu çalışma söz konusu romanlarda travmanın birçok yönüyle ele alındığını göstermektedir. Bu romanlar aynı zamanda postkolonyal romanlara da birer örnektirler ve anlatıda büyülü gerçekçilik tekniklerinin kullanılması travma anlatısını daha olanaklı kılmıştır. Bu çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar şu şekildedir, seçili romanlar birçok yönüyle travma edebiyatının örnekleridirler ve bu ekolün çatısı altında sınıflandırılabilirler. Postkolonyal romanlardırlar ki travmaların asıl kaynağı kolonyalizmdir ve diğer sebepler bu ana çatı altında yer edinmişlerdir. Özellikle travmaların iyileştirilmesi ve travmalarla başa çıkma yöntemleri göz önüne alındığında, bu metinlerin aynı zamanda dekolonyal çalışmalar için de önemli kaynaklar olma potansiyeline sahip olduğu görülmektedir. Büyülü gerçekçilik tekniği travma anlatısı için önemli olanaklar sunmaktadır, Bextiyar Eli bu olanaklardan sıkça yararlanmış ve bu tekniği başarılı bir şekilde uygulamıştır. Aynı zamanda seçili romanlarda travma anlatısı ötekileştirilmiş, mağdur, hatta fail olan insanlara temsil hakkı tanımaktadır. Diğer yandan Bextiyar Elî, roman kahramanlarına travmayla baş etme ve olanakları çerçevesinde travmalarını iyileştirme imkânı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze Bextiyar Eli's novels within the framework of trauma theories. For this purpose, Bextiyar Eli's novels Apê Min Cemşîd Xan Ku Hertim Bê Ew Li Ber Xwe Dibir (2012), Qesra Balindeyên Xemgîn (2014), Êvara Perwaneyê (2015), Hinara Dawî ya Dinyayê (2017), Bajarê Mosîqarên Spî (2021) were selected. The selection of Bextiyar Eli's works for this study was made considering these principles. In each novel, both personal and collective traumas are represented with a multifaceted narrative. As a strong example of the trauma narrative in general, they have the capacity to be representatives of the trauma novel/literature in Kurdish literature and world literature. The method used was generally close reading technique, and text-centered method and interpretation-based methods were used together. This study analyzes the selected novels in many ways within the framework of the characteristics of trauma theory. The following items were particularly emphasized: causes of traumas, characteristics of trauma locations and alternative locations where characters take shelter, the importance of memory and recording traumas, ways to heal traumas. This study shows that trauma is addressed in many ways in the novels in question. These novels are also examples of postcolonial novels, and the use of magical realism techniques in the narrative has made the trauma narrative more possible. The results obtained as a result of this study are as follows; the selected novels are examples of trauma literature in many ways and can be classified under the roof of this ecole. They are postcolonial novels, in which the main source of traumas is colonialism and other reasons have taken place under this main roof. Especially when considering the methods of healing and coping with traumas, it is seen that these texts also have the potential to be important resources for decolonial studies.The magical realism technique offers important opportunities for trauma narrative, and Bextiyar Eli has benefited greatly from these opportunities and successfully applied them. At the same time, the trauma narrative in the selected novels grants representation to people who are marginalized, victims, and even perpetrators. On the other hand, Bextiyar Elî offers the novel's characters the opportunity to cope with trauma and heal their traumas within the frameworks of their possibilities.