Analyzing energy efficiency: A case Study of Mosul - a comparative examination of traditional and contemporary architectural styles
Enerji verimliliğinin analizi: Musul örneği çalışması - geleneksel ve çağdaş mimari tarzların karşılaştırmalı incelenmesi
  1. Tez No: 922799
  2. Yazar: IMAN SALAH ISMAIL AL KHALAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA EMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Son yıllarda enerji ve çevre konuları dünya genelinde büyük bir ilgi odağı haline gelmiştir. Enerji kaynaklarının kontrolsüz kullanımı ve çevresel kirlilik, geri dönüşü olmayan doğal afetlerin meydana gelmesine yol açabilmektedir. Enerji tasarrufu uygulamaları, bina tasarımı ve iskân planlarının yanı sıra genel stratejilerin önemli bir parçası olarak öne çıkmaktadır. Araştırmalar, insanların tükettiği enerjinin yaklaşık yarısının binalarda harcandığını göstermektedir. Konut binaları, enerji tüketiminde önemli bir paya sahiptir ve bu tüketimin büyük bir kısmı ısıtma ve soğutma cihazları aracılığıyla termal konfor sağlamaya yöneliktir. Bu yüksek enerji tüketimi, araştırmanın temel sorusunu oluşturmuştur: Musul'daki binaların enerji tüketimi nasıl azaltılabilir? İnşaat öncesinde enerji tüketiminin doğru bir şekilde hesaplanması ve modellenmesi için bilgisayar simülasyon programlarının kullanımı, dünya genelinde yaygın ve etkili bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, Musul'daki geleneksel evlerin temel özelliklerini detaylı bir şekilde incelemek ve bina planlarını, dış kabuk özelliklerini, kullanılan malzemeleri ve yapım tekniklerini analiz etmektir. Aynı zamanda, geleneksel ve çağdaş bina stratejilerinin enerji verimliliğini karşılaştırmak için Autodesk Revit ve Green Building Studio programları kullanılmıştır. Araştırma, enerji tüketimi, maliyet, aydınlatma, havalandırma ve yıllık CO2 emisyonları açısından geleneksel ve çağdaş binaları karşılaştırarak, inşaat sürecine başlamadan önce bina enerji modellemesinin önemine vurgu yapmaktadır. Modelleme sonuçları, geleneksel binaların birçok kriter açısından çağdaş binalara göre daha az enerji tükettiğini ve daha düşük maliyetli olduğunu göstermiştir. Bu bulgular doğrultusunda, konut binaları için en uygun teknolojiler belirlenmiş ve Musul şehrinde çevre dostu konut binalarının tasarımı için bir rehber geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, energy and environmental issues have attracted worldwide attention. Irreversible natural disasters may occur due to uncontrolled use of energy resources and environmental pollution. The practice of energy conservation is an important part of the design and occupancy plans for buildings and strategies in general, as studies indicate that half of the energy consumed by humans takes place inside buildings. Residential buildings are among the types of buildings that consume energy, the largest percentage of which is to provide thermal comfort through heating and cooling devices, which leads to the consumption of large amounts of energy, and from here the research problem emerged: how to reduce energy consumption inside buildings in Mosul? One of the most effective and accurate ways to actually calculate and model energy in buildings before construction begins is through the universal use of computer simulation programs. The aim of this study is to present a detailed presentation of the basic features of traditional houses in the city of Mosul, as it examines building plans, features of the outer shell, materials used and construction techniques, and to find out which traditional or contemporary building strategies are more energy efficient by using Autodesk Revit and Green Building Studio programs to compare energy consumption, cost, lighting, ventilation, and annual CO2 emissions for traditional and contemporary buildings, as the research indicates the importance of building energy modeling before starting the construction process to know the amount of energy needed in the building. The results of modeling showed that traditional buildings use less energy and cost less across a range of criteria than contemporary buildings. Hence, the ideal technologies for residential buildings are determined and a guide is reached on the design of environmentally friendly residential buildings in the city of Mosul.