Laboratory experiences and 3D measurements with AL5A Robot Arm
AL5A Robot Kolu ile laboratuvar deneyimleri ve 3B ölçümler
  1. Tez No: 922806
  2. Yazar: FATİH PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ZAPPA EMANUELE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Politechnico di Milano (Technical University of Milan)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Lynxmotion AL5A robot kolu üretici firmanın talimatlarına göre ölçüm laboratuvarında monte edilmiştir. Mekanik montajdan sonra SSC-32 elektrik-kontrol ünitesi bağlantıları uygun bir şekilde yapılmıştır. Seri-USB kablo kullanılarak RIOS bilgisayar programı çalıştırılarak konfigürasyon ve kalibrasyon ayarları yapılmıştır. GP2D12 sensörü tutucuya ve SSC-32 analog giriş pinlerine monte edilerek 3D tarama görüntüleri otomatik olarak alınmıltır. Ayrıca robot kol ile zarların alınması ve başka bir yere taşınması gibi temel deneyler adımlar ve sıralar ile oluşturulmuştur. Tezin son aşaması olarak Labview programı ile arayüz imkanı araştırılmıştır. Bu amaçla robot kolun ters kinematiği ve Denavit-Hertanberg parametrelerine göre Labview ortamında basit kodlar yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lynxmotion AL5A robot arm is assembled in the measurement laboratory according to instructions of the producer. After mechanical assembly, SSC-32 electric-control unit connections are done in a suitable way. By using a serial-USB cable, RIOS computer program can be run in order to set up configurations and calibrations. Through mounting GP2D12 sensor to the gripper and to the SSC-32 analog input pins, 3D scan images are taken automatically. Besides, with the robot arm, basic experiments are created such as taking the dices and carrying of them to the another place through steps and sequences. As a final step of thesis, the possibility of interface with Labview program is investigated. For this purpose, simple codes are written in Labview environment according to inverse kinematics and Denavit-Hertanberg parameters of the robot arm.