Damızlık bıldırcın rasyonlarına farklı seviyelerde organik ve inorganik formda bakır ilavesinin performans, yumurta ve kabuk kalitesi, döllü yumurta oranı, çıkış gücü, civciv çıkış ağırlığı ve kemik mineralizasyonuna etkisi
Effects of adding organic and inorganic form of copper at different levels to rations of breeding quail on the performance, egg and eggshell quality, fertilized egg ratio, chick weight at hatching, hatchability and bone mineralization
- Tez No: 922807
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CUFADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada farklı seviyelerde organik ve inorganik bakır içeren rasyonların damızlık bıldırcınların performans, yumurta kalitesi, kuluçka özellikleri, kemik biyomekanik özellikleri ve kemik mineral konsantrasyonuna etkisi incelenmiştir. Çalışmada 7 haftalık yaşta toplam 360 adet bıldırcın (dişi:erkek oranı, 2/1) kullanılmıştır. Bıldırcınlar 0, 10, 20, 40 ve 80 mg/kg seviyelerinde organik formda (Cu-amino asit şelatı) veya inorganik (CuSO4) bakır ilave edilmiş toplam 10 adet rasyonla yemlenmişlerdir. Deneme 2 farklı Cu kaynağı ve 5 farklı Cu seviyesinin oluşturduğu 10 muamele 6 tekerrürlü olarak 2x5 faktöriyel deneme planına göre yürütülmüştür. Çalışma 28 günlük 5 dönem halinde toplam 140 gün sürmüştür. Ana faktör olarak organik Cu kaynağı ile beslenen bıldırcınların kabuk kalınlığı inorganik Cu kaynağı ile beslenen bıldırcınlardan önemli derecede (P0.05). Ana faktör olarak, rasyona Cu ilavesi ile kabuk yoğunluğu önemli seviyede (P0.05). Cu kaynak x seviye interaksiyon gruplarında, inorganik formda 10 mg/kg ilave Cu içeren rasyonla beslenen bıldırcınların ortalama yumurta ağırlığı ve yumurta yüzey alanı organik 80 mg/kg ilave Cu içeren gruptan önemli derecede (P0.05). Bu sonuçlar mısır-soya küspesine dayalı damızlık bıldırcın rasyonu (8.18 mg/kg Cu içeren), damızlık bıldırcınlarının Cu gereksinimlerini karşılamak için yeterli olacağını ancak civciv üretimi için rasyona inorganik formda 10 mg/kg Cu ilavesinin faydalı olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of diets containing different levels of organic and inorganic copper on the performance, egg quality, hatchability, bone biomechanical properties and bone mineral concentration of breeding quails were investigated. A total of 360 quails (female:male ratio, 2/1) at 7 weeks of age were used in the study. Quails were fed with a total of 10 diets supplemented with organic (Cu-amino acid chelate) or inorganic (CuSO4) copper at levels of 0, 10, 20, 40 and 80 mg/kg. The trial was conducted according to a 2x5 factorial design with 6 replications in 10 treatments consisting of 2 different Cu sources and 5 different Cu levels. The study lasted a total of 140 days in 5 periods of 28 days. As the main factor, the shell thickness of quails fed with organic Cu source was found to be significantly (P0.05). As the main factor, shell density was significantly (P0.05). In Cu source x level interaction groups, the average egg weight and egg surface area of quails fed with the diet containing 10 mg/kg additional Cu in inorganic form was significantly (P0.05). These results indicate that the corn-soybean meal based quail breeder diet (containing 8.18 mg/kg Cu) will be sufficient to meet the Cu requirements of breeder quails. However, it was shown that adding 10 mg/kg of Cu in inorganic form to the diet for chick production may be beneficial.