Erişkin bireylerin 3-D MR görüntülerinde 3d slicer programı kullanılarak pankreas hacminin ve boyutlarının incelenmesi
Examination of pancreatic volume and dimensions in 3D MR images of adult individuals using 3D slicer program
  1. Tez No: 922809
  2. Yazar: GÜLİZAR TUĞBA İPOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİKA PINAR AKYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız, cerrahi müdahalelerde cerrahlara yol göstermek ve hastalıklı bireylerde yapılan çalışma bulgularını sağlıklı bireylerin organ yapısıyla karşılaştırarak yorumda bulunma şansını yaratmak için 3D Slicer bilgisayar yazılımı sayesinde çok sayıdaki sağlıklı bireyde pankreas'ın hacmini ve boyutlarını belirleyip, pankreas morfolojisiyle ilgili özellikleri tanımlamaktır. Gereç ve Yöntemler: 2016 yılından itibaren Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim dalında arşivde bulunan batın ile ilgili 3D MR görüntüleri kullanılmıştır. 3D MR görüntüleri, 1,5 T (Ingenia; Philips Medical Systems, Best, the Netherlands, 2016) MRG cihazı kullanılarak elde edilmiştir. Bu görüntüler, 3D Slicer 5.2.1 programının yardımı ile üç boyutlu hale getirilip hacim ölçümü, alan ölçümü ve uzunluk ölçümü hesaplanmıştır. 2016 yılından itibaren erişkin bireylere ait görüntüler alınmıştır. Tip1 Diabet ve Tip2 Diabet hastalar, pankreas rezektomi yapılan hastalar gibi pankreas'ın hacmine etkisi olan hastalıklar çalışma grubuna dahil edilmemiştir. Elde edilen veriler, SPSS 25.0 (IBM SPSS Statics 25 software (Armonk, NY: IBM Corp.)) paket programıyla analiz edilmiştir. Sürekli değişkenler, ortalama ± standart sapma ve kategorik değişkenler sayı ve yüzde olarak verilmiştir. İstatistiksel analiz için Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis Varyans analizi, Pearson ve Spearman korelasyon analizleri Ki kare analizi kullanılmıştır. Tüm incelemelerde p˂0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Caput pancreatis'in uzunluğu ortalama 29,81±8,4 mm; corpus pancreatis'in ortalama uzunluğu 84,17±25,14 mm; cauda pancreatis'in uzunluğu 32,55±12,82 mm; pankreas'ın toplam uzunluğu 151,24±28,28 mm olarak hesaplanmıştır. Pankreas'ın toplam alanı 23029,01±16913,08 mm2; toplam hacmi 82086,62 ± 57433,63 mm3 olarak ölçülmüştür. Sonuç: Bu çalışma cerrahi müdahalelerde cerrahlara yol göstermek ve hastalıklı bireylerde yapılan çalışma bulgularını sağlıklı bireylerin organ yapısıyla karşılaştırarak yorumda bulunma şansını yaratmak için 3D Slicer bilgisayar yazılımı kullanarak çok sayıdaki sağlıklı bireyde pankreas'ın boyutlarını ve hacmini belirlemiştir. Bu yöntemle ilk defa, sağlıklı yetişkin bireylerde pankreas morfolojisiyle ilgili özellikler tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To guide surgeons in surgical interventions and to create the opportunity to comment by comparing the findings of studies conducted on diseased individuals with the organ structure of healthy individuals, the 3D Slicer computer software is used to determine the volume and dimensions of the pancreas in a large number of healthy individuals and to define the features related to pancreatic morphology. Materials and Methods: 3D MR images of the abdomen found in the archives of Pamukkale University Faculty of Medicine, Department of Radiology since 2016 were used. 3D MR images were obtained using a 1.5 T (Ingenia; Philips Medical Systems, Best, the Netherlands, 2016) MRI device. These images were obtained in three dimensions with the help of the 3D Slicer 5.2.1 program accessed using an open access site, and volume, area and length measurements were calculated. Images taken since 2016 must belong to adult individuals. Diseases affecting the volume of the pancreas, such as patients with Type 1 Diabetes and Type 2 Diabetes, patients who underwent pancreatic resectomy, were not included in the study group. Analysis was performed with SPSS 25.0 (IBM SPSS Statics 25 software (Armonk, NY: IBM Corp.)) package program. Continuous variables are given as mean ± standard deviation and categorical variables are given as numbers and percentages. In examining the differences between the groups, when the parametric test assumptions were met, the significance test of the difference between two means and one-way variance analysis were used, and when the parametric test assumptions were not met, the Mann Whitney U test and Kruskal Wallis variance analysis were used. In examining the relationships between numerical data, Pearson or Spearman correlation analyses were used. The relationships between continuous variables were examined with Spearman or Pearson correlation analyses. The differences between categorical variables were examined with Chi-square analysis. In all examinations, p˂0.05 was accepted as statistically significant. Results: The average length of the caput pancreatis was calculated as 29.81±8.4 mm; the average length of the corpus pancreatis was 84.17±25.14 mm; the length of the cauda pancreatis was 32.55±12.82 mm; and the total length of the pancreas was 151.24±28.28 mm. The total area of the pancreas was measured as 23029.01±16913.08 mm2; and the total volume was measured as 82086.62±57433.63 mm3. Conclusion: This study determined the dimensions and volume of the pancreas in a large number of healthy individuals using 3D Slicer computer software to guide surgeons in surgical interventions and to create the opportunity to interpret the findings of studies conducted on diseased individuals by comparing them with the organ structure of healthy individuals. The characteristics related to pancreatic morphology in healthy adult individuals were defined for the first time with this method.