Ortaokul beden eğitimi ve spor dersinde ihtiyaç destekleyici öğretim stili, psikolojik ihtiyaç tatmini, motivasyon ve mutluluk düzeyi arasındaki ilişkiler
Relationships between need-supportive teaching style, psychological need satisfaction, motivation and happiness level in secondary school physical education and sports course
  1. Tez No: 922822
  2. Yazar: BURAK ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Amaç: Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersi öğretmenlerinden algıladıkları ihtiyaç desteği ile temel psikolojik ihtiyaç doyumu, motivasyon ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkilerin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, 1266 resmi ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışmada, veri toplama aracı olarak,“Beden Eğitiminde İhtiyaç Destekleyici Öğretim Stili Ölçeği”,“Beden Eğitiminde Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği”,“Beden Eğitimi Motivasyon Ölçeği”,“Beden Eğitimi Dersi Mutluluk Düzeyi Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 25 ve SPSS Amos 22 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek için basıklık ve çarpıklık değerleri dikkate alınırken, verilerin betimsel istatistiklerini göstermek için yüzde ve frekans analizi kullanılmıştır. Araştırmada, örtük ve gözlenen değişkenler arasındaki yapısal ilişkilerin belirlenebilmesi için yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this research, it was aimed to examine the relationships between secondary school students' perceived need support from their physical education and sport course teachers and their basic psychological need satisfaction, motivation and happiness levels using structural equation modeling. Material and Method: The study was designed with the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the research consists of 1266 public secondary school students. In the study,“Need Supportive Teaching Style Scale for Physical Education”,“The Basic Psychological Needs Scale in Physical Education”,“Physical Education Motivation Scale”,“Physical Education Lesson Happiness Level Scale”and“Personal Information Form”were used as data collection tools. The data obtained was analyzed using SPSS 25 and SPSS Amos 22 programs. While kurtosis and skewness values were taken into account to determine whether the data were normally distributed, percentage and frequency analyses were used to show descriptive statistics of the data. In the research, structural equation modeling was used to determine the structural relationships between latent and observed variables.