Beliren yetişkinlerde psikolojik sağlamlık, aile işlevselliği ile kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between psychological resilience, family functioning and self-harming behaviors in emerging adults
- Tez No: 922859
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ÇALIŞAN KİNTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırma, beliren yetişkinlerde psikolojik sağlamlık ile kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişkide aile işlevselliğinin düzenleyici rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte, araştırmaya katılan bireylerin psikolojik sağlamlık, aile işlevselliği ve kendine zarar verme davranışları düzeylerinin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da yaşayan 18-25 yaş aralığındaki 395 beliren yetişkin oluşturmaktadır. Katılımcılardan Sosyodemografik Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) ve Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri (KZVDDE) aracılığıyla veri toplanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, psikolojik sağlamlık ile kendine zarar verme davranışı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Psikolojik sağlamlık düzeyi ile aile işlevselliği arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Buna karşın aile işlevselliği ile kendine zarar verme davranışı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda aile işlevselliğinin, psikolojik sağlamlık ile kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişkide düzenleyici bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, ilgili literatür ışığında tartışılarak psikolojik sağlamlık, aile işlevselliği ve kendine zarar verme davranışına yönelik müdahale yöntemlerinin geliştirilmesi ve ileri araştırmaların yürütülmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the moderating role of family functionality in the relationship between psychological resilience and self-harming behavior in emerging adults. In addition, it was also examined whether the levels of psychological resilience, family functionality, and self-harming behaviors of the individuals participating in the study differed according to various demographic variables. The sample of the study consisted of 395 emerging adults between the ages of 18-25 living in Istanbul. Data were collected from the participants using the Sociodemographic Information Form, Brief Psychological Resilience Scale (BPRS), Family Assessment Scale (FAS), and Self-harming Behavior Assessment Inventory (SBAI). The findings of the study showed that there was a negative and significant relationship between psychological resilience and self-harming behavior. A negative and significant relationship also found between psychological resilience level and family functionality. On the other hand, a positive and significant relationship was found between family functionality and self-harming behavior. It was also determined that family functionality played a moderating role in the relationship between psychological resilience and self-harming behavior. The research findings are discussed in the light of the relevant literature, and suggestions are presented for the development of intervention methods for psychological resilience, family functioning and self-harming behavior, and for conducting further research.