Beliren yetişkinlerde sürekli kaygının yordayıcıları: Anneden algılanan psikolojik kontrol ve psikolojik sağlamlık
Predictors of trait anxiety in emerging adults: Perceived maternal psychological control and psychological resilience
  1. Tez No: 967484
  2. Yazar: FEYZA KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Aile ilişkileri, bireylerin psikolojik ve duygusal gelişiminde kritik bir rol oynar. Özellikle, anneden algılanan psikolojik kontrol, bireyde kaygı düzeyinin artışına yol açabilecek bir risk faktörü olarak öne çıkmaktadır. Psikolojik sağlamlık ise bireylerin olumsuz deneyimlerle başa çıkma kapasitelerini artırarak kaygı düzeylerini azaltabilecek bir koruyucu özellik taşıyabilir. Bundan dolayı bu araştırmanın amacı, beliren yetişkinlerde anneden algılanan psikolojik kontrol ile psikolojik sağlamlık düzeylerinin, sürekli kaygı düzeyini yordayıcı etkilerini incelemektir. Araştırmanın örneklemini yaşları 18 ile 25 arasında değişen 227 beliren yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmada Kişisel Bilgiler Formu, Psikolojik Kontrol Ölçeği Anne Formu, Sürekli Kaygı Envanteri ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın hipotezlerini test etmek için IBM SPSS 27.0 programı ile parametrik testler kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, beliren yetişkinlerde anneden algılanan psikolojik kontrolün sürekli kaygı düzeyini pozitif yönde yordadığını, psikolojik sağlamlığın ise kaygı düzeyini negatif yönde yordadığını göstermektedir. Bulgular literatür doğrultusunda tartışılmış ve araştırmacılar ile ruh sağlığı uzmanlarına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Family relationships play a critical role in individuals' psychological and emotional development. In particular, perceived psychological control from the mother emerges as a risk factor that may lead to increased levels of anxiety in individuals. Psychological resilience, on the other hand, may act as a protective factor by enhancing individuals' capacity to cope with adverse experiences and thereby reducing anxiety levels. Therefore, the aim of this study is to examine the predictive effects of perceived maternal psychological control and psychological resilience levels on trait anxiety in emerging adults. The sample of the study consisted of 227 emerging adults between the ages of 18 and 25. The study utilized the Personal Information Form, the Psychological Control Scale Mother Form, the State-Trait Anxiety Inventory, and the Brief Resilience Scale. Parametric tests were used with a statistical package program to test the hypotheses of the research. The findings indicate that perceived psychological control from the mother positively predicts continuous anxiety levels among emerging adults, whereas psychological resilience negatively predicts anxiety levels. These findings were discussed in the context of the literature, and recommendations were provided for researchers and mental health professionals.