Sürtünme karıştırma yöntemi ile AA5754-SİC yüzey kompoziti üretimi ve tribolojik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 922863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM FADIL SOYKÖK, ÖĞR. GÖR. SAFİYE İPEK AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında otomotiv, havacılık, gemi inşa ve savunma alanlarında kullanımı bulunan AA5754 alüminyum alaşımının tribolojik özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla sürtünme karıştırma tekniği ile SiC takviyeli yüzey kompozitleri üretilmiştir. Paso sayısının etkisinin incelenmesi amacıyla, üretim tek, iki ve üç paso olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Tek pasolu üretimle homojen parçacık dağılımının sağlanamadığı tespit edilmiştir. Sürtünme karıştırma tekniği ile iki ve üç pasolu üretilen SiC takviyeli yüzey kompozitlerinin yüzey sertliğinin, AA5754 alüminyum alaşımına göre sırasıyla %16 ve %22 daha yüksek olduğu tespit edildi. AA5754 alüminyum alaşımın aşınma dayanımında iki ve üç pasolu olarak üretilen SiC takviyeli yüzey kompozitleri ile sırasıyla %34,2' ye ve %45,9' a varan artış elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to improve the tribological properties of AA5754 aluminum alloy, which is used in automotive, aerospace, shipbuilding and defense fields. For this purpose, SiC reinforced surface composites were produced by friction stir technique. In order to examine the effect of the number of passes, the production was carried out in one, two and three passes. It was determined that homogeneous particle distribution could not be achieved with single pass production. It was found that the surface hardness of SiC reinforced surface composites produced with two and three passes by friction mixing technique was 16% and 22% higher than AA5754 aluminum alloy, respectively. An increase of up to 34.2% and 45.9% was obtained in the wear resistance of AA5754 aluminum alloy with SiC reinforced surface composites produced in two and three passes, respectively.