AA5754 ve AA6061 alaşımlarının sürtünme karıştırma kaynak yöntemiyle birleştirilebilirliğinin incelenmesi
The investigation of the weldability of AA5754 and AA6061 alloys by friction stir welding
  1. Tez No: 287184
  2. Yazar: HASAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİK KÜÇÜKÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada AA5754-H22 ile AA6061-T6 alüminyum alaşımları sürtünme karıştırma kaynak yöntemi (SKK) ile farklı parametreler altında birleştirilerek, kullanılan parametrelerin etkinliğini belirlemek amaçlanmıştır. İki farklı takım dönme hızı, üç farklı takım ilerleme hızı ve üç farklı takım baskı kuvveti belirlenerek toplam 18 adet deney yapılmıştır. Birleştirilen numunelere çekme, eğme ve mikrosertlik testleri uygulanmış, görsel ve mikroyapısal olarak kaynak yapıları incelenmiştir. Gerçekleştirilen kaynak işlemleri difüzyonsuz yapıda oluşan mekanik birleşmeler şeklinde oluşmaktadır. Yapılan incelemeler sonunda başarısız bir kaynak yapısı ile karşılaşılmamıştır.Yapılan değerlendirmeler sonucunda birleştirilen malzemelerin kaynak yapısının özelliklerine etki eden en önemli parametrelerin sırası ile takım baskı kuvveti, takım ilerleme hızı ve takım devir sayısına bağlı olarak karıştırma şiddetinin olduğu tespit edilmiştir. Kabul edilebilir birleşmelerin gerçekleştirilebilmesi için uygulanması gereken takım baskı kuvvetinin en az 6 kN değerinde olması gereklidir.
Özet (Çeviri)
In this study the aim was to determine the parameter?s effects in friction stir welding of AA5754-H22 and AA6061-T6 aluminium alloys by using different parametres. In this process two different tool spindle speed, three different tool advance speed and three different tool press force parametres were determined and then eighteen different experiment were carried out. The joined samples were investigated by the methods of tensile test, bending test, micro hardness, micro and macro structure observation.The welding processes performed from in the shape of mechanical joints emerging in the diffusion free structure. After all investigations no failed welding structure has been observed.As a result, the most important parameter which affects the welding more is the tool press force. The tool advence speed and stirring intensity come after respectively. In order to have acceptable joints, the tool press force to be applied should be at least 6 kN.