Işık geçiren özellikli seramik bünyelerde portre uygulamaları
Portrait applications in light-transmitting ceramic bodies
- Tez No: 922870
- Danışmanlar: PROF. TUĞRUL EMRE FEYZOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
“Işık geçiren özellikli seramik bünyelerde portre uygulamaları”isimli sanat çalışması raporunda portre, sanat bağlamında seramik eserlerde portrenin etkileri ve süreci hakkında araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmaların dayanağı olarak portre kavramının tarihsel kökenlerinden yola çıkılmıştır. Sanat tarihi boyunca insanlar portreye önem vermişler ve portre her dönem kendi içinde değişimleri ile 21. yüzyıla kadar farklı süreçlerden geçmiştir. Elbette seramik malzemenin de en eski süreçleri bize yansıtıyor olması, seramik ile portre ilişkisinin önemini bize göstermektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde ışık ve seramik kavramlarının ilişkisine değinilmiştir. Bu ilişkinin daha iyi anlaşılması amacıyla, insanlık tarihi boyunca farklı kültürlerdeki ışık ve sanat eseri ilişkisi incelenmiştir. Bu noktada tarihsel süreçteki ışık geçiren seramiklerin oluşum süreci ve yapısından bahsedilmiştir. Aynı zamanda seramik üzerindeki yüzeyde ışık oyunları ve seramik yapısının kimyası ile ortaya çıkan yarı şeffaf camsı görünümün etkileri ile sanatsal süreci aktarılmıştır. Bu bölümde daha çok dünyadaki ve ülkemizdeki ışık ve seramik çalışmaları ile öne çıkan sanatçılar aktarılmıştır. İkinci bölümde çağdaş sanat üzerinden yapılan çalışmalarla portrenin süreci ile seramik bünyelerle olan ilişkisi ortaya konmuştur. Bu bölümde ülkemizdeki son dönem seramik çalışmalarındaki portre eserlerin örnekleri verilmiştir. Üçüncü bölümde ise ışık geçiren özellikli seramiklerin kendi çalışmalarımın bağlantılarıyla ilişkileri çok boyutlu olarak açıklanmaya çalışılmıştır. İfade biçimleri, ifadelerin etkileri, portredeki etkisi üzerine bir inceleme ve ışık etkisinin güncel sanatsal yorumu aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the art study report titled“Portrait applications in translucent ceramic bodies”, research has been conducted on the effects and process of portraits in ceramic works in the context of art. The historical roots of the concept of portraiture were taken as the basis for this research. Throughout the history of art, people have given importance to portraits and portraits have gone through different processes with their own changes in each period until today. Naturally, the fact that ceramic materials also reflect the oldest processes to us shows us the importance of the relationship between ceramics and portraits. In the first section of this study, the relationship between the concepts of“light”and“ceramic”is discussed. In order to better understand this relationship, the relationship between“light”and“work of art”in different cultures throughout human history was examined. At this point, the formation process and structure of translucent ceramics in the historical process were mentioned. Additionally, it is explored that the artistic process through the lens of light play on ceramic surfaces and the effects of the semi-transparent glassy appearance resulting from the material's chemistry. In this section, mostly the artists who stand out with their light and ceramic works in the world and in our country are mentioned. In the second section, the process of portraiture and its relationship with ceramic bodies are revealed with the studies carried out on contemporary art. In this section, examples of portrait works in recent ceramic works in our country are given. In the third section, the relationships of translucent ceramics with the connections of my own works are tried to be explained in a multidimensional way. An examination of the forms of expression, the effects of expressions, the effect on portraits and the current artistic interpretation of the effect of light are conveyed.