MÖ II. binyılda Anadolu'da devlet ve kanun geleneği
The state and law tradition in Anatolia in the second millenium B.C.
  1. Tez No: 922876
  2. Yazar: MEHMET KAYA YAYLALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
Neolitik dönemden itibaren yaşamın dışsallaştırılması ekseninde karmaşıklaşan sosyal yapılar siyasi bir unsur olarak erken devletin ortaya çıkışında tetikleyici olmuştur. Bir sabitlenme ilişkisi ekseninde ivmelenen siyasi ve sosyal kurumsallaşma süreci geleneksel adalet anlayışının sistematikleşmesini sağlamış; hukukun yazılı hale gelmesiyle siyasi ve toplumsal düzenlilik durumunu sürdürülebilir kılan temel mekanizmalar inşa edilmiştir. Asur Ticaret Kolonileri Çağıyla birlikte çivi yazısının Anadolu'da sistematik biçimde kullanılmaya başlanması hukukun siyasi, sosyal ve aktarımsal bir mekanizma olarak ortaya çıkışını sağlamıştır. Bu mekanizmanın Hititlerle birlikte işlevselleşmesi devlet aygıtının bürokrasiyle güçlenmesini, kanunların gelenekselleşmesini, devletin merkezileşmesini ve devlet oluşturmanın teknolojik bir gelenek haline dönüşmesini sağlamıştır. Bu çalışma ile Anadolu'daki devlet ve kanun geleneğinin, kuramsal ve tarihsel kökeni ve tarihsel bir devamlılığa neden olup olmadığı sorularına yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the Neolithic period, social structures that became complex in the axis of externalization of life have triggered the emergence of the early state as a political element. The process of political and social institutionalization, which accelerated on the axis of a relationship of fixation, led to the systematization of the traditional understanding of justice; with the writing of the law, the basic mechanisms that sustained the state of political and social orderliness were built. The systematic introduction of cuneiform writing in Anatolia during the Assyrian Trade Colonial Age led to the emergence of law as a political, social and transmission mechanism. The functionalization of this mechanism with the Hittites led to the strengthening of the state apparatus through bureaucracy, the traditionalization of laws, the centralization of the state and the transformation of state formation into a technological tradition. This study seeks to answer the questions of the theoretical and historical origins of the state and law tradition in Anatolia and whether it has led to a historical continuity.