Futbolcuların mevkilerine göre müsabaka öncesi ve sonrası kas ağrı ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of muscle pain measurements of football players before and after the competition according to their positions
- Tez No: 922898
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORHAN KAVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, futbolcuların oynadıkları mevkilere göre müsabaka öncesi ve sonrası kas ağrı eşiklerinde meydana gelen değişiklikleri incelemek ve bu değişikliklerin anlamlılığını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Bitlis İli Süper Amatör Liginde faal olarak oynayan lisanslı 22 futbolcunun katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların kas ağrı eşikleri, resmi müsabaka öncesi ve hemen sonrası olmak üzere iki ayrı zamanda, basınç algometresi ile ölçülmüştür. Kas ağrı eşiklerinin ölçüldüğü kas grupları Rectus Femoris, Vastus Intermedius, Vastus Lateralis, Vastus Medialis, Gastrocnemius, Soleus, Aşil Tendon, Peroneus Longus, Tibialis Anterior ve Adductor Longus olarak belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular, savunma, orta saha ve hücum oyuncularının bazı kas gruplarında anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Savunma mevkindeki futbolcuların Rectus Femoris, Vastus Intermedius, Vastus Medialis, Gastrocnemius, Soleus, Aşil Tendon ve Peroneus Longus kaslarında anlamlı düşüşler görülmüştür (p1.0) ve çok büyük (“d”>1.5) etki büyüklükleri kaydedilmiştir. Kas ağrı eşiklerinin mevkilere göre farklılaşması, sporcuların kas sağlığını korumak, sakatlanmaların önünü geçmek ve performansı optimize etmek için spesifik antrenman programlarının şekillendirilmesine rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the changes in muscle pain thresholds of football players before and after the competition according to the positions they play and to evaluate the significance of these changes. The research was carried out with the participation of 22 licensed football players actively playing in the Bitlis Provincial Super Amateur League. The muscle pain thresholds of the participants were measured with a pressure algometer at two separate times, before and immediately after the official competition. The muscle groups in which muscle pain thresholds were measured were determined as Rectus Femoris, Vastus Intermedius, Vastus Lateralis, Vastus Medialis, Gastrocnemius, Soleus, Achilles Tendon, Peroneus Longus, Tibialis Anterior and Adductor Longus. The findings of the research revealed that defense, midfield and offensive players showed significant differences in some muscle groups. Significant decreases were observed in the Rectus Femoris, Vastus Intermedius, Vastus Medialis, Gastrocnemius, Soleus, Achilles Tendon and Peroneus Longus muscles of the football players in the defensive position (p1.0) and very large (“d”>1.5) effect sizes were recorded especially in the Gastrocnemius, Soleus and Achilles Tendon muscle groups. Differences in muscle pain thresholds according to positions can guide the shaping of specific training programs to protect athletes' muscle health, prevent injuries and optimize performance.