Kayseri yöresindeki sığırlarda ostertagıa ostertagı'nin moleküler prevalansı ve karakterizasyonu
Molecular prevalence and characterization of ostertagia ostertagi in cattle from kayseri region
- Tez No: 922926
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH İNCİ, PROF. DR. ALPARSLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Kayseri ilinin Develi ve Yahyalı ilçelerindeki sığırlarda Ostertagia ostertagi'nin moleküler prevalansını ve genetik karakterizasyonunu incelemeyi amaçlamıştır. Toplam 100 sığır dışkı örneği toplanmış ve analiz edilmiştir. Örneklerin %35'inde trichostrongylid yumurtalarına rastlanmış, bunların %13'ünde O. ostertagi moleküler olarak tespit edilmiştir. Yaş grupları arasında O.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the molecular prevalence and genetic characterization of Ostertagia ostertagi in cattle from Develi and Yahyalı districts of Kayseri province. A total of 100 cattle fecal samples were collected and analyzed. Trichostrongylid eggs were detected in 35% of the samples, and O. ostertagi was molecularly identified in 13% of these. A statistically significant difference in O.