Geri bildirimin 6. sınıf öğrencilerinin yazma başarı ve motivasyonuna etkisi
The effect of feedback on 6th grade students' writing achievement and motivation
- Tez No: 922948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ÇARKIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Geri bildirimin 6. sınıf öğrencilerinin yazma başarı ve motivasyonuna etkisini belirlemeyi amaçlayan bu araştırmada, ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep ili Nizip ilçesinde öğrenim gören 6. sınıf düzeyindeki 45 öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama için iki farklı şubeden öğrenciler seçilmiş; 22 öğrenci deney grubunu, 23 öğrenci ise kontrol grubunu oluşturacak şekilde çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Yazılı Anlatım Analitik DPA, Yazma Motivasyonu Ölçeği, Kişisel Bilgi Formu ve öğrencilerin uygulama sürecinde oluşturdukları ürünlerle toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak çeşitli testlerle analiz edilmiş ve bulgular tablolarla sunulmuştur. Araştırma sonucunda her iki değişken için de geri bildirimin etkili olduğu görülmüş ve deney grubundaki öğrencilerin ön test- son test sonuçları arasında istatiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Öte yandan kontrol grubu analizlerinde herhangi bir anlamlı fark görülmemiştir. Değişkenler arasındaki bu farklılığın pratik açıdan ne derece önemli olduğunu belirlemek amacıyla etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Deney ve kontrol grubunun son test sonuçlarının karşılaştırılması ile yapılan etki büyüklüğü analizi, geri bildirimin yazma başarı ve motivasyonuna orta düzeyde etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak verilen geri bildirimlerin öğrencilerin yazma becerisinin geliştirilmesinde ve yazma motivasyonlarının yükselmesinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of feedback on the writing achievement and motivation of 6th-grade students. A pre-test-post-test control group quasi-experimental design was employed. The study group consisted of 45 6th-grade students attending schools in Nizip, Gaziantep. The study was conducted by selecting students from two different branches, with 22 students forming the experimental group and 23 students comprising the control group. Data were collected using the Analytical Writing Assessment Rubric (DPA), the Writing Motivation Scale, a Personal Information Form, and the students' written products created during the intervention process. The collected data were analyzed using various statistical tests in the SPSS program, and the findings were presented in tables. The results showed that feedback was effective for both variables, with statistically significant differences observed between the pre-test and post-test scores of students in the experimental group. However, no significant differences were found in the analyses of the control group. To assess the practical significance of the differences between the variables, effect size was calculated. The effect size analysis, based on the comparison of the post-test results of the experimental and control groups, revealed that feedback had a moderate effect on writing achievement and motivation. In conclusion, it was determined that feedback is effective in improving students' writing skills and enhancing their motivation for writing.