Öğretmen adaylarının ahlaki zekâ ile kültürel değerlere duyarlı eğitime hazırbulunuşluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teacher candidates moral intelligence and their readiness levels for culturally responsive education
  1. Tez No: 922949
  2. Yazar: MEHMET DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının ahlaki zekâ düzeyleri ile kültürel değerlere duyarlı eğitime hazırbulunuşluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilen araştırmanın evren ve örneklemini, 2023-2024 akademik yılında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim görmekte olan öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, durum örneklemesi yoluyla belirlenmiştir. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“ Ahlaki Zeka Ölçeği”ve“Kültürel Değerlere Duyarlı Eğitime Hazırbulunuşluk Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veri analizleri yapılırken; aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, iki kategorili değişkenler arasındaki anlamlı farkı belirlemek için Bağımsız Gruplar t-Testi, ikiden fazla kategoriye sahip değişkenlerin karşılaştırılması için ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. ANOVA sonuçlarında anlamlı farklılık bulunması durumunda, farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Post Hoc analiz kapsamında LSD testi yapılmıştır. Öğretmen adaylarının ahlaki zekâ düzeyleri ile kültürel değerlere duyarlı eğitime hazır bulunuşluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının ahlaki zekâ düzeylerinin kültürel değerlere duyarlı eğitime hazır bulunuşluk düzeylerini anlamlı bir şekilde yordayıp yordamadığını belirlemek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmaden elde edilen bulgulara göre, öğretmen adaylarının ahlaki zekâ düzeyleri ile kültürel değerlere duyarlı eğitime hazırbulunuşluk düzeyleri arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki vardır. Öğretmen adaylarının ahlaki zekâ düzeyleri kültürel değerlere duyarlı eğitime hazırbulunuşluk düzeylerini pozitif ve anlamlı şekilde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the moral intelligence levels of prospective teachers and their preparedness for education sensitive to cultural values. The research, conducted using the relational screening model from quantitative research designs, includes the population and sample of prospective teachers studying at Karamanoğlu Mehmetbey University Faculty of Education in the 2023-2024 academic year. The sample of the research was determined through purposeful sampling. Data were collected using the“Personal Information Form,”“Moral Intelligence Scale,”and“Preparedness for Education Sensitive to Cultural Values Scale.”During data analysis, arithmetic mean, standard deviation, frequency, and percentage were calculated. The Independent Samples t-Test was used to determine the significant difference between two categorical variables, while One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was applied for the comparison of variables with more than two categories. If a significant difference was found in the ANOVA results, the LSD test was conducted as part of the Post Hoc analysis to identify which groups the difference occurred between. To examine the relationship between the moral intelligence levels of prospective teachers and their preparedness for education sensitive to cultural values, the Pearson Product-Moment Correlation Coefficient was used. Additionally, a simple linear regression analysis was conducted to determine whether the moral intelligence levels of prospective teachers significantly predicted their preparedness for education sensitive to cultural values. According to the findings obtained from the research, there is a positive and significant relationship between the moral intelligence levels of prospective teachers and their preparedness for education sensitive to cultural values. The moral intelligence levels of prospective teachers positively and significantly predict their preparedness for education sensitive to cultural values.